+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Frygler Ve Heykeltraşlık Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Frygler Ve Heykeltraşlık
  Frygler Ve Heykeltraşlık

  Heykeltraşlık
  Frygler heykelcilikte de gelişmiş durumdaydı. Bu sanat dalının en eski örneklerini, biri Darende’nin 10 km. güneybatısındaki Palanga’da, öteki ise Bünyan’nın 40 km. kadar kuzeydoğusundaki Kululu’da bulunmuş heykeller oluşturur. Geç Hitit hiyeroglifli bir
  www.alasayvan.net/ yazıt taşıyan Palanga heykeliyle Kululu heykeli M.Ö. 7.yüzyıla aittir ve Doğu Fryg sanatının temsilcileridirler. Boğazköy’de bulunmuş, elleriyle çıplak göğüslerini tutan Kybele heykeli ise bu sanat dalının en ilginç örneğidir. Tanrıçanın iki yanında çifte flüt ve kithara çalan iki erkek vardır.

  Frygler.jpg

  Bu dikkat çekici heykel grubu M.Ö. 6.yüzyıla aittir. Midas kentinde de Tanrıça Agdistis’i betimleyen bir heykele ait gövde parçası bulunmuştur. Bazıları dimdik duran bu heykellerin daha sonra Erken İon heykel sanatını etkilemiş oldukları kabul edilebilir.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Frigler Balkanlar'dan gelip, Sakarya Irmağı ve Büyük Menderes'in yukarı kısımlarına kadar ilerlediler ve burada yavaş yavaş devlet kurmaya başladılar. 8. yüzyılın ikinci yarısına kadar varlıklarını sürdürdüler.
+ Yorum Gönder


frig heykelleri