+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Lydia Seramiği Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Lydia Seramiği Hakkında Bilgi
  Lydia Seramiği Hakkında Bilgi


  Lydialıların seramik sanatı üzerinde oldukça belirgin bilgimiz vardır. Lydia Bölgesi’nde genellikle iki çeşit seramik elde edilmiştir.
  1 - Özgün Lydia çanak çömleği.
  2 - Az veya çok Hellen etkisi gösteren Lydia Bölgesi kap kacak örnekleri.
  Lydia seramikçilerinin özgün bir yaratısı olan lydion adlı küçük kap o zamanki dünyanın en gözde kremi olan Eydion Myron için kullanılıyordu.


  Lydia seramiğinin bir özelliği dalgalı, mermer ve cam kapları anımsatan çizgi ögeleriyle bezeli oluşudur. Kapların hamuru ve fonu beyaz, sarı ya da www.alasayvan.net/ turuncu rengiydi. Lydia seramiğindeki figürler Hellen etkisi sergilerler. Bu satırların yazarı Bayraklı ve Daskyleion kazılarında güzel örnekler gün ışığına çıkarmıştır. Daskyleion’da şimdi başarılı çalışmalar yapan Tomris Bakır Akbaşoğlu yeni güzel buluntular elde etmektedir.


  Lydia Seramiği1.jpg

  Lydia hazinesindeki (Ilknur Ozgen, The Lydian Treasure, s.124-125, IV.78) bir gümüş alabastron Doğu Hellen sanatının Lydialı temsilcisidir. Nokta küçüklüğün de yuvarlakçıklarla bezeli, otlayan geyiklerin yakın benzerleri M.Ö. 6. yüzyılın ilk yarısında yapılmış olan www.alasayvan.net/ Klazomen lahitlerinde görülmektedir. Bu nedenle Uşak Müze si’ndeki alabastronun 6. yüzyılın ikinci dörtlüğü (M.O. 575-550) sıralarında işlenmiş olduğu kanısındayız.

  Uşak Müzesi’ndeki Lydia Hazinesi’nde yer alan duvar resimleri Lydialı ların M.O. 5. yüzyılda, yani Pers egemenliği döneminde de yüksek düıeyde eserler ortaya koyduklarını açığa vurmaktadır Olağanüstü nitelikli bu duvar resimleri (Ilknur Ozgen, The Lydian Treasure, 1996, s.68-73, şek.3-10) Thasoslu büyük ressam Polygnotos’un etkili oldu ğu dönemde Doğu Hellen atölyelerinde yetişmiş İonialı ya da Lydialı bir usta tarafından M.O. 475-450 sıralarında yapılmış olmalıdır. 2. AYFER
  Bayan Üye

  Lydialılar sanata oldukça değer veren bir toplumdu. Kendi kültürlerinin özelliklerini yansıtan objeler, yapılan kazı çalışmaları sonucu çıkarılmıştır. Bunların malzemeleri de oldukça kaliteli durumdadır.
+ Yorum Gönder