+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Helenistik Sanat Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Helenistik Sanat Hakkında
  Hellenizmin parlayışı

  Büyük İskender’in fetihleri hellenizmin politik yapılarını kökünden değiştirdi. Yunan egemenliğinin İndus Irmağı’na kadar yayılması sanat ve yaratıcılık alanına da yansıdı. Hellen krallarının saraylarında gözde sanatçılar övgülerle yüceltildi ve bunun sonucu olarak, ikinci planda kalan seramik dışındaki bütün sanat dallarında büyük bir atılım gerçekleşti. Bireye tanınan değerin sürekli olarak artması, onun manevi ihtiyaçlarının yanı sıra maddi ihtiyaçlarının da karşılanmasına yol açtı. Sanat merkezleri çoğaldı ve Hellenizmin Mısır ve Doğu topraklarına girişiyle, Hellenizm diye bilinen hem çok çeşitli, hem de kozmopolit bir sanat doğdu.

  Helenistik Sanat Hakkında.jpg

  Mimarlar, kutsal yapılarla meşgul olmaya devam etmekle birlikte, politik, kültürel ve ticari hayatın ihtiyaçları için de binalar yapmaya başladılar. Sanatçı artık evle ve iç dekorasyonla da ilgilenmeye başladı. Heykelcilik bir süre Lysippos’un açtığı yolda ilerledikten sonra, cesur girişimlere yöneldi, yeni temalar ele aldı ve yeni ritimler önerdi. Bununla birlikte, özellikle Atina’da canlılığını koruyan klasik ideal, Hellenistik devrin sonunda geçmişi yücelten bir dalga halinde geri geldi.

  Hellenistik dönemin son zamanlarına ait eserlerin kopyaları (Herculanum ve Pompei freskleri) Hellenistik resmin zenginliği hakkında bize bir fikir vermektedir: sanatçılar mekan ve ışığı keşfetmişler ve gerçek olmaktan çok düşsel de olsa manzara resmi yapacak kadar gelişmişlerdi. M.Ö. IV. yy’dan itibaren yayılmaya başlayan mozaik sanatı da resim sanatının bir başka uzantısıdır.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Helenistik çağda, Büyük İskender'in devleti parçalandıktan sonra yeni kurulan devletler, yeni kültürler meydana getirdiler. Gelişen ve değişen ticari ilişkiler, kültürler bu dönemi ön plana çıkaran özelliklerdendir.
+ Yorum Gönder