+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Abaküs Nedir? Abaküs Tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Abaküs Nedir? Abaküs Tanımı
  Abaküs Nedir? Abaküs Tanımı

  Sayı boncuğu veya abaküs, basit toplama ve çarpma işlemleri için kullanılan bir aletir. Boncukların sayılması şeklinde çalışır.

  abakus.jpg


  M.Ö. 2600 yıllarında Çin’de geliştirilen abaküs, denizaşırı ticaret yapan tüccarlar sayesinde Girit ve Miken bölgelerinden Avrupa ve Amerika'ya yayılmıştır. Abaküs, hareketli parçalara sahip olduğu bilinen ilk hesap makinesidir. Arap sayılarının ve sıfır kavramının abaküs yardımıyla geliştirilmesi tarih öncelerine gitmekle beraber, halen dünyanın değişik bölgelerinde özellikle okul öncesi çağdaki çocukların matematiksel zekasını geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır.
  Çağdaş hesap makinelerinin ve bilgisayarların atası sayılan hesap aygıtı olan Abaküs'te amaç 4 ana matematiksel işlem olan toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yapmaktır. Babilliler'in buluşu olan abaküs, yüzyıllar boyunca ticarette büyük önem taşımıştır. Abaküsün temeli Girit ve Miken'e dayanmakta ve ilk abaküs örneklerinin hemen hepsinde Girit ve Miken süsleme sanatından örnekler da bulumaktadır.

  İlköğretim sınıflarında matematik dersine yardımcı olması amacıyla da kullanılır.

  alıntıdır. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Abaküs ilk öğretim çocuklarının sayıları kısa zamanda öğrenmelerini sağlayan bir oyuncak şeklidir. Bu oyuncakla çocukların eğlenmesine ve öğrenilmesine yardımcı olmuştur. Yünümüz de nadiren kullanılan abaküs daha çok ana sınıfında oyuncak olarak oynanmaktadır.
+ Yorum Gönder


abaküs,  abaküsün tarihçesi,  boncukla sayı sayma,  abaküsün resmi,  abaküsün tanımı,  watt is love yojtube