+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Fen Edebiyat Fakültesi Formasyon Kaldırıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Fen Edebiyat Fakültesi Formasyon Kaldırıldı
  Fen Edebiyat Fakültesi Formasyon Kaldırıldı  Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri için formasyonu kaldırma kararı Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerini zor durumda bıraktı.

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 5 Nisan’da fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin aldığı pedagojik formasyon programınının kaldırılmasına karar kıldı. Fen ve edebiyat fakülteleri öğrencilerinin veya mezunlarının öğretmen olmasını sağlayan sistemin kalkmasının gerekçesi ise bu bölümlerde ortaya çıkan öğretmen fazlası gösterildi. Karara göre, yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmayacak. Daha önce açılan programlar ise, mevcut öğrencilerin işlemleri bittikten sonra kapatılacak. 184 fen ve edebiyat fakültesinde okuyan 200 bin öğrenciden pedagojik formasyon alanlar karardan etkilenmeyecek. Ancak, karardan dolayı her yıl 5 bin öğrencinin mezun olduğu fen edebiyat fakültelerine olan talebin düşeceği belirtiliyor. Fen edebiyat fakültelerinin dekanları ise YÖK’ün aldığı karara tepkili.

  Artık Fen Edebiyat Fakültesi Mezunları öğretmen olamayacaklar.

  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Muammer Canel, üniversite adaylarının artık fen ve edebiyat fakültelerini tercih etmeyeceklerini belirterek şunları söyledi, “YÖK’ün kararı bizde şok etkisi yarattı. Fen ve edebiyat fakültelerindeki bölümler, alan bilgisinin en iyi öğretildiği bölümlerdir. Öğrencilerimize yazık oluyor. Bundan sonra üniversite sınavına girecek öğrenciler, öğretmen olamayacaklarsa neden fen edebiyat bölümlerini seçsinler ki. Zaten başka alanlarda istihdam yok. Bu şekilde fen edebiyat fakülteleri çok fazla geriye atılacak. İki yıl önce YÖK’ten bir talepte bulunmuştuk. Pedagojik formasyon eğitimin 3. ve 4.sınıflarda alınmasını ıstedik. YÖK de bunu kabul etti. Ancak bir sendika buna itiraz etti ve yürürlüğü durduruldu. Şimdi de öğrencilerimizin öğretmen olmasının yolu tamamen kapatıldı. İki yıl öncesine kadar ayrıca bütün üniversitelerin fen ve edebiyat fakültesi olmak zorundaydı. Ancak zaten bu da kalktı. Biz 26 Mayıs’ta fen edebiyat fakültesi dekanları olarak Kıbrıs’ta toplanıp YÖK’ün verdiği kararı değerlendireceğiz.”
  Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise, en az 350 bin eğitim fakültesi mezununun atama beklediğini hatırlatarak, kararın doğru olduğunu savundu, “Doğrusu eğitim fakültelerinde okuyanların öğretmen olması. Ancak açık yer olursa fen ve edebiyat fakültelerinden öğretmen alınabilir. Fen ve edebiyat fakültelerinin açılmasının nedeni farklı alanlarda uzman olmak. Ancak ne yazık ıki mezunları için istihdam olmaması da çok üzücü. Onlar için de ayrıca istihdam yaratılmalı.” (kaynak: gazetevatan)

  Binlerce öğrencinin hali hazırda öğretmen olmak için okuduğu tüm emekleri boşa mı gidecek?
 2. AYFER
  Bayan Üye

  YÖK, yılında almış olduğu kararla pedagojik formasyona kontenjan sınırlaması getirdi. Bu sebeple Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının iş bulması zorlaşacak.
+ Yorum Gönder