+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Saatin İcadı ve gelişimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Saatin İcadı ve gelişimi
  Saatin İcadı ve gelişimi

  İnsanoğlu başlangıçtan bu yana zaman denilen anlaşılması zor kavramla uğraşmış, yıldızlara ve güneşe bakarak zamanı anlamaya ve hesaplamaya çalışmıştır. İlk başta insanlar için sadece yağmurun, karın, soğuğun, sıcağın zamanını bilmek yetiyor, mevsimler insanların hayatlarını yönetip, hasat zamanını, göç zamanını, barınma zamanını söylüyorlardı. Gittikçe daha küçük zaman birimlerine ihtiyaç duyan insan, yılı aylara ve haftalara bölmeye başlamışlardır.

  saat icadi.jpg

  Zamanın geçişinin en belirgin göstergesi olan gün, güneş doğunca başlıyor ve çalışma süresi aydınlık zamanı kaplıyordu. İnsanların geceyi gündüze benzer kılma çabaları, günü daha küçük zaman birimlerine ayırmayı gerektiriyordu. Dakika ve saniyeler daha çağdaş dönemlerin ürünü olmakla birlikte, insanlar günü birkaç bölüme ayırmaya çalışmışlar ve gittikçe daha küçük zaman dilimlerine ihtiyaç duymuşlardır. Daha küçük zaman birimlerinin tarihi takvimle paralellik gösterir. Yılı ilk olarak birimlere bölen Sümerler, günü de ilk bölenler olmuşlar ve zamanı ölçmeye başlamışlardır. Mısırlılarla devam eden bu çabalar Yunanlılar ve Romalılarla iyice gelişmiştir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İnsanlar sürekli olarak gün içinde yaşadıkları zamanı merak etmişlerdir ve bunu için bir çok saat icat etmişlerdir. zaten geçmişten günümüze gelene kadar saati daha çok geliştirmişler ve ilk başladıkları güneş ve kum saatlerinden sonra günümüzde kullanılan elektronik saati bulana kadar bir çok saat kullanmışlardır.
+ Yorum Gönder


eski saatler,  zaman birimleri,  eskiden kullanılan saatler,  eski saat birimleri,  eskiden kullanılan zaman birimleri,  saatin icadı ve gelişimi