+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Saatin Bulunuşu ve ilk kez kullanılışı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Saatin Bulunuşu ve ilk kez kullanılışı
  Saatin Bulunuşu ve ilk kez kullanılışı


  Saat Mekaniği yapımının en temel kuralı, öncelikle zaman kavramının kesin anlaşılması ve dünya üzerindeki ortak bir dilmiş gibi okunabilmesini sağlayacak hesapların yapılmasıdır. Maddenin hayata gelmesini başlatan ve sonlanmasına doğru daima hareket eden zaman, elle tutulamayan, gözle görülebilen matematik ve geometri, trigonometri gibi bilimlerle hesaplamaları yapılabilen bir kavramdır. Zaman içinde zamanı gösterebilecek işaretlere ihtiyaç duyulmuştur.

  saatin bulunusu.jpg

  Güneş ve Ay bu işaretlere iki temel örnek olmuştur. Dünyanın kendi etrafında dönüşü ve ayın dünya etrafında dönüşü zaman hesabında kolaylık sağlayan temel işaretlerdir. Daha geniş zaman hesabı ise bizim genel evren içerisindeki durumumuzdur ve görecelidir. Dünyanın güneş etrafında ve kendi ekseni etrafında dönüşü dilimlere / meridyenlere ayrılarak metre hesabı ile zaman hesaplamasına aktarılabilmiştir.

  İlk bulunan saat güneş saatidir. Mısırlılar tarafından bulunmuştur. Güneş saatinin temel çalışma prensibi bir yüzey üzerine çizilmiş olan saat çizgileri ve bir çubuğun bu saat çizgilerinin üzerinde oluşturduğu gölgesi yardımıyla zamanın belirlenmesidir. Güneş gökküresi üzerinde bir tam devrini 24 Saattetamamladığı için ( Yer kendi ekseni etrafında 24 saatte döner ), yerel ortalama zamanı ve bazı düzeltmelerle bölge ortalama zamanını bulmak mümkün olabilmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Saat bilindiği gibi bir ihtiyaç doğrultusunda icat edilmiş olan bir buluştur. bu saatin bulunmasının nedeni insanların zamanlarını merak edilmesidir. bunun dışında geçmişten günümüze çok farklı çalışan farklı saatler bulunmuştur. mesela güneş saati , kum saatidijital saat gibi.
+ Yorum Gönder


saatin bulunuşu