+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Kum Saatin Tarihi ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kum Saatin Tarihi ile ilgili bilgi
  Kum Saatin Tarihi ile ilgili bilgi

  Kum saati, Avrupa’da ilk kez 8 yy.'da bir papazın buluşu ile kullanılmaya başlamıştır. Camcılık yeteneği geliştikçe, kumun doldurulduğu ağız da eritilerek kapatılmış ve nemlenerek akışın zorlaşmasının önüne geçilmiştir.
  Kum saatleri zamanın sembolüdür. Saatlerde kumun yanında, zaman zaman pudra haline getirilmiş yumurta kabuğu, civa ya da ince toz siyah mermer de kullanılmıştır.Saatin ilk tasarımı olan yumurta biçiminde cam kaptan akan kum yüzyıllar boyunca sabit kalmıştır.

  kum saati.jpg


  16. yüzyıldan günümüze kadar kum saatleri sadece zamanı ölçmek için değil, belirli bir sürenin başlangıcını ve bitişini göstermek için kullanılmıştır. Örneğin; kiliselerde dua süresi, gemilerde tayfaların nöbet süresi veya gemilerin hızlarının belirlenmesi gibi.

  Belirli sayıda kulaç aralıkları ile düğüm atılmış ve ucuna bir kütük bağlanmış bir ip denize atılıyor ve bir gemici kum saatiyle belirli zaman dilimleri içinde kaç düğümün suya girdiğini sayıyordu. Şayet belirlenen sürede beş düğüm inmişse, geminin hızı beş deniz mili oluyordu.

  19 yüzyıl sonuna kadar yelkenli gemilerde hız belirlemek için bu yöntem kullanılmıştır.
  Soğuk iklimlerde su saatine göre daha yaygın kullanımı olduğu halde, kum saati gün boyunca zaman ölçümü için çok uygun bir gereç değildi Bunun için, ya çok büyük yapılması ya da başında her an birinin beklemesi gerekiyordu.

  Bazı kum saatlerinde bulunan kadrandaki gösterge, saatin her başaşağı edilişinde bir saat ileri alınıyordu. Yine de kum saati uzun bir dönem boyunca küçük zaman aralıklarının ölçülmesinde başarıyla kullanılmıştır, Bugün hala aşçılar yumurta kaynatırken kum saati kullanıyorlar.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kum saati eskiden kullanılan ilk saatlerden biridir. bu saat 8. yüzyılda bir papanın yapmış olduğu icat ile bulunmuştur. daha sonrabu kum saati insanların cam işinde gelişmesi ile gelişmiş ve daha güzel bir şekilde almıştır. bu saat eskiden çok kullanılıyor du bu gün sadece tek tük kişi mesela aşçılar yun-murta kaynatırken kullanmaktadırlar.
+ Yorum Gönder


kum saati