+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Dağ maketi nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dağ maketi nasıl yapılır
  Dağ maketi nasıl yapılır

  Açıklama
  Maketi yapılacak dağın izohips haritası dıştan başlayarak bir karbon kağıdı yardımıyla mukavvaya aktarılır. Bunun için izhipsler önce aydingere çizilir. Daha sonra aydinger mukavvanın üstüne konulur. Araya karbon kağıdı yerleştirilir. Çizilen her izohips çizgisi üzerinden mukavva kesilir ve mukavvalar üst üste konularak yapıştırılır. Dağın zirvesine kadar uygun aralıklardaki izohipsler üzerinden mukavvaların kesimi, dizilmesi ve yapıştırılması işlemi bitince ortaya çıkan kabartma şeklin üstüne tutkal sürülür. Tutkalın üstüne kum serpilir. Kumun yapışması için bir süre beklenir. Daha sonra boyama işlemine geçilir. Boyama için 0-500 m. arasında yeşil, 500-1000 m. arasında sarı, 1000 m.’nin üstünde ise kahverengi kullanılır. Dağın üstünde kalıcı kar ya da buzul varsa zirve beyaza boyanır.

  dag-maketi.jpg
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  maket demek bir eyin aynısının karton gibi malzemeler ile ço daha küçüklerinin yapılmasına veriln addır. bir ço şeyin maketi yapıla bilmektedir. mesela bir dağın bir evin veya bir parkın. bu maketler orjinalinin aynısı olduğu için bunları yapmak biraz zordur.
+ Yorum Gönder


dağ maketi nasıl yapılır,  maket dağ yapımı,  dağ maketi yapımı,  maket dağ nasıl yapılır,  yanardağ maketi nasıl yapılır,  dağ maketi