+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Michelson morley deneyi ile ilgili ilginç bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Michelson morley deneyi ile ilgili ilginç bilgiler
  Michelson morley deneyi ile ilgili ilginç bilgiler

  Bilimadamları Bütün Uzayı Dolduran Esirin Hareketsiz Olduğunu Düşünüyorlardı. Dünyamız Evreni Kaplayan Esir Içinde Sanki Su Dolu Bir Kavanozdaki Bir Bilyeye Benzetilebilir. Bilyemizi Hareket Ettirdiğimiz Zaman Suda Bir Dalgalanma Olur. Aynı şekilde Gök Cisimlerinin Hareketlerinden Dolayı Esirde Dalgalanmalar Olması Gerekir. Bu Dalgalanmalar Yüzünden ışığın Hızında Değişmeler Meydana Gelmelidir. Fakat Yapılan Deneylerde ışığın Hızı, Daha önceleri Bulunan Hızla (300.000 Km/s) Aynı çıkıyor.

  Esirin Varlığını Deneysel Olarak Ispatlamak Için Yapılan Deneylerin En çok Ses Getireni Michelson-morley Deneyi Oldu. Albert Michelson Ve Edward Morley 1887 Yılında Esirin Varlığını Ispatlamak Için Deneylerini Gerçekleştirdiler. Düşünceleri Ise şuydu: Denizde Giden Bir Gemide Elimizi Denize Soksak Bir Akıntı, Direnç Hissederiz. Aynı şekilde Güneş Etrafındaki Yörüngesinde Ilerleyen Dünyamız Hareketsiz Esirde Bir Akıma Sebep Olacaktır. Bu Akımda Dünyanın Hareket Yönünde Gönderilen ışığı Geciktirecektir. Bu Gecikmenin Tespit Edilmesiyle Esirin Varlığı Deneysel Olarak Kanıtlanmış Olacaktı.

  Michelson morley deneyi.PNG
  ınterferometre Adlı Bir Aygıtla Gerçekleştirdikleri Deneyde ışık Kaynağından çıkan ışınlar,45 Derecelik Açıyla Duran Yarı Gümüşlenmiş Ayna Tarafından Ikiye Ayrılıyor. Bu Iki ışının Biri Dünyanın Hareketi Yönünde, Diğeri Bu Doğrultuya Dik Bir Yönde Ilerliyor. Daha Sonra Bu Iki ışın Yarı Gümüşlenmiş Aynadan Eşit Uzaklıktaki özdeş Aynalardan Yansıyarak Geri Dönüyorlar. Dünyamız Güneş Etrafında Ortalama 30 Km/s Hızla Yol Aldığı saptanmıştır
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Michelson morley bilindiği gibi fizikde yapılan ve fizik tarihinin en büyük deneyi olan bir deneyin adıdır. bu deney bilindiği gibi iki bilim adamı tarafından yapılmış ve deney adını bu iki bilim adamının soyadlarından almıştır. son olarak bu deney nobel fizik ödülü almış bir deneydir.
+ Yorum Gönder