+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Ampulün Bulunuş Hikayesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ampulün Bulunuş Hikayesi Hakkında Bilgi
  Ampulün Bulunuş Hikayesi Hakkında Bilgi  Ampulün Bulunuş.jpg  ampulün Hikayesi

  Ampul ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Fakat ampullerin ömürleri çok kısa olmuştur. İngiliz Joseph Swam ve Amerikalı Thomas Alva Edison, şaşırtıcı bir şekilde aynı yıllarda daha uzun ömürlü ampulü bulmuşlardır. Daha sonra Edison, 1880 yılında daha uzun süre dayanabilen ampulü yaptı. Edison'un yaptığı bu ampul 40 saat boyunca dayanabiliyordu. Şu an günümüzdeki ampullerin kimileri 2 yıl, kimileri 8 yıl dayanabilir. Thomas Alva Edison'un ampulü icat etmesinden sonra aydınlatma teknolojisine çok büyük adım atılmıştır. Elektrik ile çalışır.
  Ampul

  Ampul (Fransızca: (une) ampoule) elektrik akımıyla temas ettiğinde akkor durumuna gelerek ışık yayan içinde argon gazı bulunan armut biçimli cam şişedir. Ampulün içinde çok ince biçimde tasarlanmış filaman adı verilen, genelde volfram tungsten metalinden yapılmış, iki ince destek çubuğu ile tutulmakta olan bir tel bulunur. Bu telden geçen elektrik akımı bu teli aşırı derecede ısıtır (yaklaşık 30000 °C) ve sonuç olarak tel ışık yaymaya başlar. Ampul, Thomas Alva Edison tarafından icad edilmiştir. Bu buluş Edison'un binlerce buluşundan sadece biri olmasına rağmen en büyük buluşudur. Enerji tasarrufu için tasarruf ampulü kullanılması yararlıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ampul yapılan ne iyi ve en kullanışlı buuşlardan biridir. bu buluş sayesinde arttık her yer ço daha aydınlık ve güzel görünmektedir.eskisi gibi insanlar akşamları karanlık ile ilgili sorun yaşamamaktadır. bu güzel buluşu icat eden kişinin de edison olduğu söylenmektedir.
+ Yorum Gönder


ampulun buluş hikayesi,  ampulun buluş hikayesi kısaca,  ampulün icat öyküsü,  ampulun icadinin hikayesi,  ampulun icadi hakkinda bilgi,  edison ampulu buluş hikayesi