+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Dürbünün Bulunuşu Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dürbünün Bulunuşu Hakkında Bilgi
  Dürbünün Bulunuşu Hakkında Bilgi


  d-rb-n-n-bulunu-u.jpg

  Dürbünün Bulunuşu Ve Tarihi Gelişmeleri

  Dürbün, birbirinin aynı veya simetrik olan mercekler grubunun aynı noktaya odaklanacak şekilde yerleştirilerek gözlem yapacak kişinin her iki gözünü de kullanarak baktığında uzaktaki nesneleri yakındaymış gibi görmesine olanak veren cihazlara verilen genel addır.Örneğin bir Amerikan denizci dürbününde (7 x 50) 5 milyem skalalı ise (her ölçü 5 milyeme eştir) ve bir fenerin yüksekliği 120 metre ve bunun dürbünden görünen değeri de 3 ölçü ise, fenerin mesafesi 8000 metredir. Dürbün 1894 yılında Carl Zeiss tarafından icat edilmiştir. Ancak dürbün konusunda ilk uygulamaları yapan kişi teleskopu da icat eden Hollandalı optisyen Hans Lipperhey' dir. Lipperhey dürbün konusundaki ilk çalışmalarını 1608 yılında yapmıştır. Hans Lippershey, (1570 – Eylül 1619), Almanya'da doğup Hollanda'da yaşamını devam ettirmiştir. Teleskobu bulan kişi olarak kabul edilir. Optik aletlerle uğraşıyordu. İlk merceği arka arkaya koyup arkasından baktığında uzaktaki cismin yakına geldiğini gördü. Gözleyici adını verdiği bu buluşu Hollanda'da askeri alanda kullandı. Daha sonra mercekler üzerinde biraz daha çalışıp dürbün biçimine getirdi. Optik olanında gelişmelere katkıda bulundu.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dürbin sahip olduğu özel cam ile çok uzak olan bir şeyi çok yakında gösterebilmektedir. bu buluş özellikle gemiciler için çok iyiy bir buluştur. bunun dışın da insanlar bu buluşu manzara izlemek için de kullanmaktadırlar. bunun dışın da dürbü bira da merceklerin gelişmesi sayesin de de bulunmuştur.
+ Yorum Gönder


dürbün,  dürbünün tarihsel gelişimi,  kayıt yapan dürbünler,  dürbü tarihi,  dürbünün yapısı ve bu alandaki gelişmeler,  Dürbünün tarihçesi