+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Cep telefonunun İcadı Ve Günümüzdeki Gelişmeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Cep telefonunun İcadı Ve Günümüzdeki Gelişmeler
  Cep telefonunun İcadı Ve Günümüzdeki Gelişmeler


  Cep telefonu.jpg


  Cep telefonunun mucidi Amerikalı Martin Cooper'dır. Motorola şirketinde mühendis olarak çalışırken 1973'te ilk cep telefonunu geliştiren Martin Cooper,"İlk cep telefonları bir kilo'dan ağırdı,bataryası 20 dakikadan fazla dayanmıyordu ancak bu, telefonların uzun süre elde tutulmaması açısından iyiydi" demiştir Cep telefonu ile sağlanan hizmetler, telefon modeline ve servis sağlayıcıya göre değişmekle beraber en yaygın olarak kullanılanları, sesli görüşme ve kısa mesaj hizmetidir. Sesli ve yazılı görüşmenin yanı sıra görüntülü görüşme, görüntülü mesaj, müzikçalar, video oyunları, internet, veri transferi ve hatta ofis uygulamaları gibi tüm diğer bilgisayar işlevlerini kullanıcısına ulaştırabilir. İnternet ve telefon bankacılığı hizmetlerinde kullanılabilir. Paypal gibi çevrimiçi hesapları kullanarak, sms aracılığıyla, satın alınan mal ve hizmetlerin ücretlerinin ödenmesi amacıyla kullanılabilir.Cep telefonları, görünüş ve tuş takımına erişime göre 'genellikle' normal (düz), kapaklı ve kızaklı olmak üzere üç çeşide ayrılırlar. Teknolojideki gelişmeler sonucu her geçen gün yeni cep telefonu modelleri çıkmaktadır. Bu modeller zaman zaman farklı grupların özelliklerini de barındırdığı için tam bir sınıflandırma yapmak mümkün değildir. Normal (düz) telefonlar: Normal veya düz telefonlar, ekran ile aynı düzlemde bulunan tuş takımına sahiptir. Tuş takımını ya da ekranı kaplayan, koruyan herhangi bir parça ihtiva etmezler. İlk cep telefonları modellerinin tamamı bu şekildedir. Tuş kilidini aktif hale getirmek için genellikle birkaç tuştan oluşan bir kombinasyonu kullanmak gerekir. Kapaklı telefonlar: Kapaklı cep telefonlarında (İngilizce: flip phone) tuş takımını, ekranı veya her ikisini kaplayan koruyucu bir kapak bulunur. Genellikle bir çift menteşe etrafında dönen kapak, elle veya bir düğme yardımı ile açılıp kapanır. Kapaklı cep telefonlarında ekran ve tuş takımı dış etkenlerden korunurken, tuş kilidi kullanımına da gerek kalmaz. Kızaklı (kayan kapaklı veya kaydıraklı) telefonlar: Kızaklı telefonlar (İngilizce: slide phone), genellikle bir çift kızak üzerinde hareket eden iki parçadan oluşurlar. Üstteki parça sadece ekranı, birkaç önemli tuşu ya da her ikisini birden ihtiva eder. Alttaki parça ise genellikle tam tuş takımını ihtiva eder. Kızaklı cep telefonlarında da genellikle tuş kilidini açmak için üsteki parçayı kaydırmak yeterlidir. Bu tür telefonlar bazen "kayan kapaklı" olarak adlandırılırlar ancak kayan parça bir kapak olmadığı için ve ekranı kaplamadığı, aksine ihtiva ettiği için teknik olarak hatalıdır. Dokunmatik Ekranlı Telefonlar Dokunmatik yada ingilizce TouchPad. Yeni moda olan bu telefon modelleri, ekran yardımı ile harf girişi sağlar. Sanal klavyesi, ekran üzerinde dokunma ile çalışır. Tuş ve Ekran kilidi, yanda bulunan bir tuş ile kullanılır. Özel kalem veya parmak girişi ile çalışır. iphone, Samsung Wave
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Telefon ilk defa Graham Bel tarafından icat edilmiştir. Graham bel ses telleri üzerinde yaptığı araştırmalar sonucu telefonu icat etmiştir. Telefon 1879 yılında icat edilmiştir ve günümüzde cep telefonları hayatımızın bir parçası halini almıştır. İlk cep telefonu ise 1973 yılında icat edilmiştir. İlk icar edilen cep telefonu bir kilogramdı.
+ Yorum Gönder


cep telefonu,  cell phone,  motorola telefonlari