+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Tek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri
  Tek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri

  Resim, grafik, rölyef, heykel, sahne dekoru ve mimarlık gibi plastik sanat dallarında ve fotoğrafta; derinliğin, bütünlüğün, devamlılığın, renk, biçim ve çizgilerle yada fotoğraf makinesi aracılıyla bilimsel olarak elde edilmesinde izlenilen yöntemlere PERSPEKTİF denir. Kısaca perspektif, üç boyutlu cisimleri, iki boyutlu bir düzlem üzerinde göstermek için kullanılan bir araçtır. Çizgi perspektifi, renk perspektifi diye ayrılır..
  Çizilecek bir konunun üç boyutluluğu düşünülerek, bu konu ile ilgili boşluk ve kitle sorunlarını görsel olarak çözmek için perspektif yöntemlerinden yararlanmak gerekir. Cisimlerin gözden olan uzaklıklarına göre şekil ve renklerin belirtilmesi perspektifsel çalışmaları oluşturur. Doğanın ve nesnelerin göz ile görüldüğü gibi bir düzlem üzerinde belirtilmesi; Grek uygarlığı, Çin imparatorluğu, Roma sanatı, Rönesans dönemleriyle yakın çağda ayrıcalıklar göstermektedir. Bu nedenle perspektife ilişkin yöntemler, kuramsal ve uygulama alanındaki bütünlük 20. yy ın ikinci yarısına kadar gelişme göstermiştir. Günümüzde, bir yapının perspektif görünümleri bilgisayar ve diğer elektronik araçlarla yanlışsız olarak çizilebilir. Ancak sanatsal (artistik) yeteneklerle boyanmış veya çizilmiş bir perspektif resim; sanat tarihinin bütün dönemlerinde olduğu gibi bütün çağdaş sanat akımlarında da derinliği, bütünlüğü ve devamlılığı daha canlı ve inandırıcı olarak göstermektedir.
  15. yy da perspektif; bir konunun, görme merkezine göre, merkezi izdüşümünün resim düzleminde görüntülerle belirtilmesinde izlenen yöntemdir. Bu yönteme “merkezi projeksiyon yöntemi” de denilmektedir. Geometri ve optik bilimleri ile yakından ilgili olan perspektif, Leonardo’ya göre; bir yeri pencere camından görüp görüntüyü bu cam üzerinde çizmek yada boyamaktır.

  Tek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri1.jpgTek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri2.jpgTek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri3.jpgTek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri4.jpgTek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri5.jpgTek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri6.jpgTek kaçışlı öğrenci perspektif bina çizimleri7.jpg
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Perspektif; iki boyutlu bir ortamda, üçüncü boyut yanılsaması vermek için kullanılan bir tekniktir. Yani cismin üç yüzünü gösteren, tek görünüşlü resimlerdir.
+ Yorum Gönder


iç mekan perspektif çizimleri,  tek kaçışlı perspektif,  perspektif,  perspektif örnekleri,  perspektif çizimleri,  perspektif iç mekan