+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Besin Zinciri ve Enerji Piramidi Arasındaki İlişki Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Besin Zinciri ve Enerji Piramidi Arasındaki İlişki
  Besin Zinciri ve Enerji Piramidi

  Enerji Piramidi.jpg

  Besin Zinciri

  Besin zinciri, canlılar topluluğundaki organizmaların beslenme alışkanlıklarını yansıtan kavramdır.
  Bitkilerin ve öbür kendi beslek organizmaların besine dönüştürdükleri enerjinin organizmadan organizmaya geçişini dile getiren besin zinciri, en yalın biçimiyle bir bitki, bir otçul hayvan ve bir etçil hayvandan oluşan bir dizi olarak düşünülebilir. Zincirin her öğesi bir halkayı simgeler ve üretken (bitkiler) ya da tüketici (hayvanlar) sınıflarına ayrılır. Bitkilerle beslenen otçullar birincil, bunları yiyerek beslenen etçillerse ikincil tüketici diye adlandırılır.

  Enerji Piramidi

  Besin zincirinin her bir halkasındaki canlıların birey sayılarının karşılaştırılmasıyla enerji piramidi oluşur. Bu nedenle enerji piramidinin ilk katında üreticiler ve son katında yırtıcı canlılar bulunur.
  Çürükçüller her bir katla ilişki halindedir.
  Güneşten alınan ışık enerjisi 1. kattan yukarıya doğru besinler içerisinde aktarılmaktadır.

  Enerji piramidinde, aşağıdan yukarıya doğru her kattaki;
  ■Canlı sayısı azalır,
  ■Tür sayısı azalır,
  ■Toplam besin ve enerji miktarı azalır,
  ■Vücutta biriken artık oranı artar,

  şeklinde değişmeler görülür.
  Enerji piramidin her bir katındaki besin ve enerjinin bir kısmı canlının yaşamında kullanılırken depo edilen miktarı sonraki katlara aktarılır.

  Beslenme Ağı

  Doğada canlılar başka bir canlıyı besin olarak kullanırken kendileride başka canlıların besini olurlar. Canlıların birbirlerini tüketmelerine göre sıralanmaları ile oluşan zincire besin zinciri denir. Zincirin her halkası ayrı bir tür tarafından oluşturulur. Ancak hiçbir zaman doğada tek sıralı zincire rastlanmaz. Bir canlı besin olarak birden fazla türü besin olarak kullanırken kendisi de birden çok türün besini olur. Bu durum zincirlerin birbirine karışıp beslenme ağları oluşturmasına neden olur. Besin zincirleri ile canlılar arasında organik madde ve enerji akışı gerçekleşir.Zincir ne kadar kısa ise madde ve enerji o kadar ekonomik kullanılır.
  İlk halkada ototroflar bulunur, son halkada tüketiciler (yırtıcılar) yer alır.

  Zincirdeki canlılar fonksiyonlarına göre üç tiptir:
  ■Üreticiler
  ■Tüketiciler

  Birincil tüketiciler (Herbivorlar)
  İkincil tüketiciler (Karnivorlar)
  Üçüncül tüketiciler (Karnivorlar)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Besin piramidinde en alt basamak da üreticiler bulunmaktadır. bundan sora otçullar daha sonra da etçil olan canlılar bulunmaktadır. bunun dışın da besin piramidirn de yukarıya gidildikçe zehirli madde miktarı artmaktadır.
+ Yorum Gönder


besin zinciri ve enerji piramidi,  beslenme döngüleri ve enerji piramidi,  etçil ve otçul hayvanların beslenme şekilleri,  enerji piramidi