+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Beslenme Basamakları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Beslenme Basamakları
  Beslenme Basamakları

  Beslenme ağının çizilmesiyle, doğadaki bu karmaşık ilişkinin bazı noktalan açıklığa kavuşur. Enerjisini güneş ışığından, hammaddelerini topraktan ve sudan alarak kendi besinini kendisi üretebilen yeşil bitkiler genellikle en alt basamağa yerleştirilir. Temel olarak bitkiyle beslenen tavşan ve sıçan gibi hayvanlar bir üst basamakta toplarıabilir. Bunlar otçul hayvanlardır. Daha çok öbür hayvanları yiyerek beslenen gelincik ve baykuş gibi hayvanlar ise daha yukarıdaki bir basamakta yer alır. Bunlar etçiller’dir. Otçullar ile etçillerin arasındaki basamağa da hem bitki, hem hayvan yiyen porsuk, tilki gibi hayvanlar yerleştirilir. Bunlar da hepçiller’dir.


  Beslenme Basamakları.jpg

  Beslenme basamağı denen bu Aşamaların belirlenmesinden sonra, beslenme ağı karmakarışık bir çizgiler yumağı olmaktan çıkarak düzenli bir şemaya dönüşür. Bu şemaya bakıldığında, bitkilerden otçullara ve etçillere doğru gidildikçe her basamakta daha az sayıda canlı olduğu açıkça görülebilir. Bu nedenle, tabanı geniş tepesi dar olan bu şekil bir piramidi andırır. Bu beslenme piramidinin tabanında yaprak, ot, çiçek ve ağaçlarıyla kalabalık bir bitki topluluğu, tepesinde ise yalnızca bir iki gelincik ya da baykuş vardır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Besin piramidi basamaklara ayrılmıştır ve her basamak da farklı bir şekilde beslenen canlılar vardır. mesela ilk basamağı üreticiler oluşturmaktadır. undan sonra ki basamaklara he tüketiciler gelmektedir.bunun dışı da besin piramidin de yukarıya doğru gidildikçe canlıda biriken zehir miktarı artmaktadır.
+ Yorum Gönder


beslenme basamakları,  beslenme basamağı