+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Restorasyon Teknikleri Sağlamlaştırma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Restorasyon Teknikleri Sağlamlaştırma
  Restorasyon Teknikleri Sağlamlaştırma


  sa-lamla-t-rma1.jpg


  C. Çemberleme, Bağlantı Çubukları - Gergi

  Çatlamış, dağılma tehlikesi gösteren düşey taşıyıcıların çevrelerinin metal çemberlerle sarılarak sıkıştırılması çok eski çağlardan bu yana uygulanan bir sağlamlaştırma tekniğidir. Bu tekniğin uygulandığı örnekler İstanbul’da sıkça gözlenir; camilerin son cemaat yerlerinde, ya da iç mekanlarında deprem, yangın gibi nedenlerle çatlayan sütunlar, çemberlerle sarılarak pekiştirilmişlerdir. Çemberlemeye en iyi örnek "Çemberlitaş"tır.

  Metal gergiler ya da çubuklar kullanılarak duvarlar birbirine bağlanır, ya da düşeyden ayrılmış bir duvar gerideki sağlam bölüme tutturularak, yerinde korunmaya çalışılır.

  19. yüzyılda İstanbul’da yapılan kargir duvarlı, ahşap veya volta döşemeli binalarda karşılıklı duvarları birbirine bağlayan gergilerin uçları kılıçlarIa sıkıştırılmıştır. Su deposu, hazne gibi binalar da yanal itkiler nedeniyle açılma tehlikesine karşı duvarları sağlamlaştırmak için gelişmiş gergi sistemleri ya da kuşaklama uygulanmıştır.

  Osmanlı Klasik dönem yapılarında gergiler strüktürün iç bünyesinde kalır, dış cepheye yansımazlar. Ancak onarımlarda konulan gergi ve kılıçları cephelerde gözlemek olasıdır. Günümüzde de strüktürlerin depreme karşı takviye edilmesinde kuşaklama ve gergilerden yararlanılmaktadır. Bir bölümü yıkılmış olan arkeolojik kalıntılarda, strüktürel açıdan desteksiz, tehlikeli durumda olan parçalar metal çubuklarla geriye bağlanarak yıkılmaları önlenir.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Sağlamlaştırmada yapının zemini için kullanılan malzemenin, yapıya uygun, sağlam ve çok yakın olması gerekir. Yapıya hiç bir zarar vermeden ve bozmadan monte edilmelidir.
+ Yorum Gönder


restorasyon teknikleri sağlamlaştırma