+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Sosyal piskologlar nerelerde çalışabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Sosyal piskologlar nerelerde çalışabilir
  Sosyaloloji mezunları

  sosyal-piskologlar-nerelerde-al-abil.jpg


  Lisans eğitimini tamamlamış bir öğrenci Türkiye’de yüksek lisansa veya yurt dışında yüksek lisans veya doğrudan doktoraya başvurabilir. Bu tamamen öğrencinin durumu ve amacıyla ilgilidir. Türkiye’de yüksek lisans yaptıktan sonra yurt dışına doktoraya giden öğrenciler de vardır. Herhangi bir lisansüstü programına kabul edilmenin kimse için garantisi www.alasayvan.net yoktur. Önemli olan uzun vadeli amaçlarınıza uygun olarak duruma göre esnek davranabilmektir. Unutmayın, gelişim psikolojisi yaşamda aynı noktaya ulaşan birden çok çizgi olduğunu göstermektedir.

  Aşağıda bir öğrenci, bu konuyla ilgili yaşadıklarını anlatıyor:
  Ben lisans eğitimimin son senesinde yurtdışında üç doktora programına başvurdum. Başvurumda bir çok eksik vardı. Bunun sonuncunda da bu programlara kabul edilmedim. Bunun üzerine planlarımı değiştirdim ve Türkiye’de kendi mezun olduğum bir üniversite ve başka bir üniversitenin yüksek lisans programlarına başvurdum. İkincisinde yüksek lisansa başladım. Bu durumun bana sandığımdan çok daha fazla getirisi oldu. İlk olarak kurum değiştirdiğim için yeni insanlarla tanıştım. Bu insanlar bana daha önce tanıdığım insanlara ek olarak farklı şekillerde yardım ettiler. Lisans eğitimimde bana verilen temelin üzerine başka bir üniversiteye geçmenin getirdiği farklı bakış açısını ekledim. Gittiğim şehirde yüksek lisansımın yanında psikolojiyle ilgili bir işte çalışma fırsatım oldu. Girdiğim yüksek lisans programında ilk kez kendimi akademik açıdan gerçek anlamda özgür hissettim. Lisans döneminde farklı dersler alarak, şu anki ilgi alanımdan uzak olan değişik alanlarda araştırma yaparak geçirdiğim keşif döneminden sonra gerçekten ilgimi çeken konular üzerine derinlemesine çalışma fırsatım oldu. İlk kez tamamen kendi ilgime göre planladığım bir araştırma projesinde çalıştım. İlk kez yurtdışında bir kongrede çalışmamı sunma imkanım oldu. Bütün bunlar benim akademik açıdan olgunlaşmamı sağladı. Tez seneme geldiğimde kafamda yanıt vermek istediğim araştırma soruları, kullanmak istediğim yöntemler daha açık olarak belirlenmişti. İlgi alanlarımı www.alasayvan.net çok daha rahat tanımlayabiliyordum. Akademik açıdan gelişmem dışında geçen zaman içerisinde önceki başvurumda nelerin eksik olduğunu da tespit etme ve bunları telafi etme fırsatım oldu. Edindiğim tecrübeyle şimdi kendimi çok daha güçlü bir başvuru yapabilecek bir konumda görüyorum. [Not: Bu öğrenci başvurduğu en iyi okuldan kabul ve burs aldı.] (Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi)
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Toplumsal şartların insanlar üzerindeki etkisini araştıran bilim dalına sosyal psikoloji denir. Sosyal psikologlar çoğunlukla akademik ortamlarda çalışırlar.
+ Yorum Gönder