+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Kültürel benzeşme nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Kültürel benzeşme nedir

  Kültürel Farklılık ve Kültürel Benzeşme

  Kültürel Farklılık ve Kültürel Benzeşme 1.jpg

  Toplumları birbirinden ayıran kültürel özelliklerin bütününe kültürel
  farklılık adı verilir. Toplumda farklı kültürel grupların olması o toplumun kültürel
  zenginliğini gösterir. Kültürel farklılıklar da ancak kültürel hoşgörüyle www.alasayvan.net geliştirilip
  zenginleştirilir. Toplumlar, kültürel farklılıklarını koruyup geliştirdikleri gibi ortak
  kültürel özellikleri de geliştirmeye çalışırlar. Bir ülkede farklı kültürlerin birbirleriyle
  kaynaşması kültürel benzeşmeyi geliştirir. Özellikle kitle iletişim araçlarının
  gelişmesi ve yaygın kullanılması, kültürlerin birbirlerini daha yakından tanımasını
  sağlamıştır.
  Farklılıklarla birlikte yakınlaşma ya da benzeşme gerek ulusal gerekse de
  uluslar arası kültürü zenginleştirir. Örneğin; bir insanın gerek ana dilini konuşması
  gerekse de bir başka dili öğrenmesi kültürel yakınlaşmayı ve zenginliği gösterir.
  Bireylerin farklı kültürel özelliklere hoşgörü ve saygıyla bakmaları,
  toplumsal uyumun ve beraberliğin sağlanmasında önemlidir.

  Gördüğümüze güvenebilir miyiz? Kültürel farklılıkları işleyen bir hikaye
  James Harris isimli bir Afrikalı-Amerikalı profesör Kızılderi kökenli çocuklara eğitim konusunda seminer verir. Seminerde 60 adet kızılderili çocuk bulunur. Seminer oldukça canlı ve eğlenceli geçer. Fakat seminer bittiğinde Dr. Harris oldukça üzgün olarak:

  "Tam bir başarısızlık" diyerek duygularını belirtir.

  Semineri gözlemlemek üzere orada bulunan Çinli bir psikolog "Hayır, aksine çok büyük bir başarıydı. Çocukların sizi ne kadar çok sevdiğini görmediniz mi?" diye sorar.

  Profesör üzüntü içinde devam eder "Ama yüzlerinde hiç ifade yoktu".

  Çinli psikolog açıklamaya başlar "Afrikalı-Amerikalı öğrenciler için bu beklenti doğru olabilir ama Kızılderili kökenli çocuklar için pek geçerli değil. Bu çocuklar kültürel olarak ister negatif olsun ister pozitif, toplum içinde duygularını gizlemek üzere eğitilmişlerdir. Sonuç olarak yüz ifadelerinden duygularını anlamak oldukça zordur. Kızılderili insanlar her zaman duyguların gizlenmesini olgunluk ve bilgelik olarak görmüşlerdir."

  Profesör ikna olmamış bir şekilde devam eder "Defalarca sormama rağmen bir tane bile soru sormadılar".

  Çinli psikolog açıklamaya çalışır "Sormadılar çünkü size saygı www.alasayvan.net gösteriyorlardı. Pek çok kızılderili, topluluk içinde soru sormamak gerektiğine inanır. Bunun nedenleri arasında

  1. Eğer akılcı bir soru sorarsa dikkatleri öğretmenin üzerinden alıp kendi üzerine toplayabilir. Bu alçak gönüllü bir davranış sayılmaz ve bir açıdan kendini gösterme çabası yada ukalalık olarak görülebilir.
  2. Eğer soru aptalca ise gülünç duruma düşebilir.
  3. Soru iyi yada kötü olsun öğretmenin yeterince açık olmadığı izlenimi doğurabilir. Bu büyüklere saygı gösterilmesi kuralına direk olarak karşı çıkmak demek olur.
  konu:kültürel benzeşme, kültürel fark nedir, iş hayatında kültür farklılıkları, kültürlerin farklılığı nelerdir, kültürel farklılık nedir, kültürel benzeşme ve kültürel farklılık, kültürel farklılıklarımız nelerdir, kültür farklılıkları nelerdir, kültür faklılık, enteresan kültürel farklılıklar, kültürel benzeşme ve farklılık, kültürel kültürel benzeşme ve kültürel farklılık, kültürel farklılıklar, kültür farklılık nedir, kültür farklılıkları nedir, kültürel farklılık, kültürel farklılıklar nedir, kültürel farklılıklar nelerdir, kültürel benzeşme kültürel farklılık, kültür farklılık ve benzesme, kültürel farklılık anketi, kültürel benzeşme nedir, toplumsal benzeşme, kültürel fark ne demektir, kültürel farklılık ne demek  Sonuç olarak hiç bir zaman kızılderili bir kişinin Amerikalı birisi kadar soru sormakta istekli olmasını bekleyemezsiniz.Sanırım bütün kızılderililerin Söz gümüş ise Sükut altındır (Speech is silver, silence is golden) lafına gerçekten inandıkları söylenebilir"

  Bu sırada konuşmayı dinleyen Kızılderili kökenli okul müdürü kendilerine yaklaşarak merakla çinli psikologa sorar "Afedersiniz ama bizim hakkımızda bu kadar çok şeyi nerden www.alasayvan.net biliyorsunuz?".

  Çinli psikolog gülümseyerek cevaplar "Sanırım Kızılderililerin bir kaç bin yıl önce Asya'dan göç ettikleri size yabancı bir bilgi değil. Asyalı kuzenlerinizin bazı etnik özellikleri paylaşması doğal değil mi?"
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Her toplum muhakkak tarihinden gelen yaşayış biçimi ile bir kültüre bürünmektedir. Başka toplumlardan ayıran en önemli özelliklerden birisi kültür faktörüdür. Ancak yakın toplumlar birbirlerinden etkilenebilir, benzeşebilirler.
+ Yorum Gönder


content