+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Sosyolojide erkeğin kadının ailesiyle oturması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sosyolojide erkeğin kadının ailesiyle oturması
  Sosyolojide erkeğin kadının ailesiyle oturması


  İnsanların aile oluşturmak için bir araya gelmeleri evlilik ile olmaktadır. Ancak evlilik biçimleri de toplumdan topluma ve bir toplumda zaman içerisinde değişim gösterebilmektedir. Bunlar:
  I. Eş sayısına göre:
  a. Monogami (Tek Eşlilik): Kadın veya erkeğin tek bir kişi ile yaptığı evliliktir.
  Sosyolojide erkeğin kadının ailesiyle oturması.jpg
  ,
  b. Poligami (Çok Eşlilik): Kadın veya erkeğin aynı zamanda birden fazla kişiyle yaptığı evliliktir. Poligami, şu şekilde ikiye ayrılır;
  – Polijini : Erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi.
  – Poliandri : Kadının birden fazla erkekle evlenmesi.

  ,
  II. Eş seçimine göre:
  a. Endogami (İçten Evlilik): Evlenenin, eşini kendi akraba ya da kabilesinden seçmesidir. Genellikle tarıma dayalı toplumlarda, sahip olunan toprağın çeyizliklerle dağılmasını önlemek için yapılmaktadır.

  b. Egzogami (Dıştan Evlilik): Ait olunan aile veya kabilenin dışından evlenmedir. Kaynakların yetersiz olduğu ya da geçim sıkıntısının olduğu toplumlarda ortaya çıkmıştır. Ailenin veya kabile üyelerinin diğer aile veya kabilelerle birleşmesini sağlayarak yeni kaynaklar yaratmak amacıyla yapılmıştır. Özellikle günümüzde tıp alanındaki ilerlemelerle bu biçimdeki evliliğin olumlu sonuçları ortaya çıkınca modern toplumlarda teşvik edilmiştir.
  ,

  III. Oturma Yerine göre:
  a. Matrilokal (Ana çevresi): Evlenen erkeğin, kadının aile çevresine katılması ve onlarla aynı mekanda yaşaması (iç güveyilik). Anaerkil toplumlarda genellikle veya ataerkil toplumlarda ancak kadının aile çevresinde yetişkin erkek birey yoksa görülür.

  b. Patrilokal (Baba çevresi): Evlenen kadının erkeğin ailesine katılması ve onlarla aynı mekanda yaşaması. Ataerkil toplumlarda genellikle veya anaerkil toplumlarda ancak erkeğin aile çevresinde yetişkin kadın birey yoksa görülür.
  ,
  c. Bilokal (İki yerlilik): Hem kadının hem de erkeğin ailesinin yanında evliliği sürdürme. Göçebe toplumlarda görülür. Eşlere yeni bir çadır kurulmaz.

  d. Neo-lokal (Ev Açma): Evlenen çiftin bağımsız yeni bir evde oturmaları. Modern toplumlarda görülür. Özellikle çalışma koşulları aileden farklı bir şehirde yaşamayı dayattığı için yaygınlaşmıştır.

  ,
  IV. Dul Eşlerin evlenmelerine Göre:
  a. Levirat: Eşi ölen kadının, kocasının evli veya bekar kardeşlerinden biri ile evlenmesi.

  b. Sorarat: Eşi ölen erkeğin, bekar baldızlarından biri ile evlenmesi.
 2. Acil

  Sosyolojide erkeğin kadının ailesiyle oturması isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


sosyolojide eşlerin oturmasına ne denir,  evlendikten sonra kadinin ailesi ile yasamasina nedenir,  evlenen erkegin kadinin aile cevresine ne denir,  erkeğin ailesinin yaninda oturmasina ne denir,  evlenen kadının erkegi ailesinin yanında kalmasına sosyolojide ne denir