+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Isı ve Sıcaklık arasındaki farklar maddeler halinde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Isı ve Sıcaklık arasındaki farklar maddeler halinde
  Isı ve Sıcaklık arasındaki farklar maddeler halinde


  Isı bir maddenin tüm moleküllerinin potansiyel ve kinetik enerjileri toplamından oluşan bir enerji birimidir.Sıcaklık ise bir enerji çeşidi olmayıp maddenin moleküllerinin hareketinin ölçüsüdür
  Isının birimi kaloridir ve kalorimetre kabıyla ölçülür (örneğin besinleri yakınca 100 kalorilik enerji harcadım gibi) Sıcaklığın birimi ise santigrat derece fahrenehit veya Kelvin olabilir ve sıcaklık termometreyel ölçülür (Örneğin suyun kaynama sıcaklığı 100 santigrat derece gibi)
  Sıcaklıkları farklı iki madde arasında ısı geçişi olurken sıcaklık geçişi olmaz. Isı geçişi iki maddenin sıcaklıkları eşitleninceye kadar sürer.

  termometre.jpg
  Isı maddenin tüm moleküllerini yansıttığından maddenin miktarına bağlıdır fakat sıcaklık madde miktarına bağlı değildir.Örneğin yanmakta olan bir dalın bir molekülünün kinetik enerjisi ağacın bir molekülünün kinetik enerjisinden fazla olacağından dal parçasının sıcaklığı yüksektir fakat ısılarını karşılaştırdığımızda ağacın madde miktarı bir daldan çok daha fazla olduğundan ağacın ısısı daldan daha fazladır diyebiliriz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Isı ve sıcaklık birbirlerinden tamamen ayrı olan iki şeydir. öncelikle ısı bir enerji türü iken sıcaklı bir enerji türü değildir. ısı türetilmiş bir büyüklük iken sıcaklı temel olan bir büyüklüktür. bunun dışın da bu iki şey de farklı ölçüm aletleri ile ölçülmektedirler.
+ Yorum Gönder