+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda İhracat ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  İhracat ne demektir
  İhracat Nedir,
  ihracatnasilyapilir.jpg

  İhracat nedir ve ihracat nasıl yapılır konusunu anlatacağız bu makalede. Bir ülkenin kalkınması için temel ekonomik gereksinimlerdendir dış ticaret. Dış ticaret ise ithalat ve ihracat faaliyetlerini kapsar. İhracatın yüksek olması, o ülkenin kalkınmışlık seviyesinin yüksek olduğu, o ülkede sanayinin gelişmiş olduğu ve refah seviyesinin iyi bir durumda olduğunu gösterir. Nasıl insanlar çevresindeki insanlarla sosyal hayatta iletişim içerisinde ise, alış veriş yapıyorlrsa, ülkeler de dış ticaret ile birbirleriyle iletişim kurarlar, mal ve hizmet alış verişi yaparlar. İhracat ile ilgili bu kısa girişten sonra, ihracatın tanımına ve ihracatın nasıl yapıldığına gelelim.  İhracat Nedir

  İhracat malların diğer ülkelere satılmasıdır en temelde. İhracat bir ülkede bulunan malların ve ürünlerin (o ülkede üretilen ya da dışardan alınan bir mal da olabilir bu), döviz karşılığı diğer ülkelere satılmasıdır. Bir ticari faaliyetin ihracat olabilmesi için, Türkiye’den o malın diğer ülkelerdeki bir alıcıya satılması, bunun karşılığında fatura kesilip, ödeme alınması ve gümrük beyannemelerinin düzenlenmiş olması gerekir. İhracat yapılan ürünler diğer ü.lkere kara, hava ya da deniz yoluyla gönderilmektedir.

  İhracat Nasıl Yapılır

  Öncelikle ihracatı tüm şirketler ya da TC kimlik numarası olan bireyler yapabilirler. İhracat yapmak için ille de şirket olmak zorunlu değildir.

  İhracat yapmak için öncelikle bir ihracatçılar birliği üyesi olmanız gerekmektedir.

  İhracat yapacağınız ürünlerin gümrük beyannameleri gümrük müşaviri tarafından düzenlenir. Bu nedenle ihracat yapmak için bir gümrük müşaviri ile çalışmanızda fayda var. Gümrük müşaviri aynı zamanda sizi ihracatın nasıl yapıldığına dair bilgilendirir.

  Gümrük beyannameleri ile birlikte ihracatçı birliği’ne giderek, ihracat aidatı ödemeniz gerekir.

  Tabi ki ihracat yapmadan önce ihracat yapmak için yurt dışından müşteri bulm.anız, daha sonra aranızdaki ödemenin nasıl olacağına (ihracatta ödeme şekilleri) karar vermeniz gerekir.

  Daha sonra ise malın nasıl teslim edileceğine karar verirsiniz (ihracatta teslim şekilleri).
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İhracat demek bir ülkenin üretmiş olduğu her hangi bir şey olabilir mesela meyve sebze içecek giyecek teknolojik aletler bu gibi eşyaları ihtiyacı olan başka ülkelere satması demektir. bir ülkenin ihracatı ne kadar iyi ise ekonomisi de o kadar iyidir.
+ Yorum Gönder