+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Denklem ile özdeşlik arasındaki fark Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Denklem ile özdeşlik arasındaki fark
  Denklem ile özdeşlik arasındaki fark

  Başlığın diğer anlamları için Denklem (kimya) sayfasına bakınız.
  Denklem, iki niceliğin eşitliğini gösteren bağıntıdır. Araya (=) işareti konularak ifade edilir. Denklemlerde eşitlik değişkenlerin belirli değerleri için sağlanır. Değişkenlerin her değeri için geçerli olan eşitliklere özdeşlik denir.

  (x + y)² =x² + 2·x·y + y² özdeşlik x² - 3·x + 2 = 0 ise bir denklemdir. x² - 3·x + 2 = 0 denklemi sadece x = 1 ve x = 2 sayıları için doğrudur, diğer değerler için yanlıştır. Özdeşlikte ise her x ve y değeri için eşitlik doğrudur. Denklemlerde değişkenlerin en büyük kuvveti denklemin derecesini gösterir. Her terimin derecesi aynı olan denklemlere homojen denklem denir. ax²+bx+c a≠0 şartlarının sağlanması gerekmektedir.

  Yüzey denklemi
  Üç boyutlu uzayın herhangi bir P noktasının koordinatları x,y,z ise, f (x,y,z) = 0 şeklindeki denklemlerdir.
  Eğri denklemi
  Eğri, tarifinden dolayı iki yüzeyin arakesiti bir eğridir f(x,y,z) = 0 ve g(x,y,z) = 0 yüzey denklemleri bir arada eğri denklemi verir. İki boyutlu uzayda x ve y gibi iki değişkenle meydana gelen denklemler bir eğri denklemidir:
  y² = 2x, y = 3x, x² + y² = 1
  birer eğri denklemidir.
  Cebirsel denklem
  Terimleri cebirsel fonksiyonlardan meydana gelen denklemlerdir.
  Denklem sistemi
  Ortak çözümleri olsun veya olmasın iki veya daha fazla denklemler grubu.
  Lineer denklem
  Değişkenleri birinci dereceden olan cebirsel denklem. Mesela;
  3x + y = 5, 8x + 9 =3
  gibi.1 ile 5 arasında bir kökü vardır
  İkinci derece denklem
  x1 + ax + b = 0 denkleminin en çok iki kökü bulunur. Bu kökler


  Denklem ile özdeşlik arasındaki fark1.png

  Gerçek çözümün olması için karekök altındaki ifadenin negatif olmaması gerekir. Eğer kökün altındaki ifade sıfırsa, kök tek olarak iki katlı ortaya çıkar. Negatif ise gerçek kök yoktur.Köklerin değişkenlerden bağımsız olma durumunda ise tek katlı değişken kare kökün kuvveti diğer kökü etkilemekte, sayısal değer olarak bir alt dereceden tatbik edilen formülasyona bağlı kalınmaktadır.
  ikinci dereceden denklem formülü
  ikinci dereceden denklem formülü şudur


  Denklem ile özdeşlik arasındaki fark2.png
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Özdeşlik ile denklemler birbirlerinden farklı olan kavramlrdır. mesela çarpanlara ayırmayı eminim biliyorsunuzdur. bu konuda bir çok kural vardır. mesela iki kare farkı bunar birer özdeşlikti.r ama bir bilinmeyenli var ise ve bu bir sayıya eşitlenmiş ise işte buna da denklem deni.r
+ Yorum Gönder


özdeşlik ile denklem arasındaki fark,  özdeşlik ve denklem arasındaki fark,  özdeşlik ve denklem arasındaki fark nedir,  denklem ve özdeşlik arasındaki fark,  özdeşlikler ve denklemler arasındaki fark,  denklem ile özdeşlik arasındaki fark