+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Kimyanın temel kanunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kimyanın temel kanunları
  Kimyanın temel kanunları

  1.Kütlenin Korunumu Kanunu: Tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplamı her zaman ürünlerin kütleleri toplamına eşittir. Kimyasal tepkimelerde kütle enerjiye dönüşmez. Çekirdek reaksiyonlarında ise kütle E=mc2 ye göre enerjiye dönüşebilir.
  2.Katlı Oranlar Kanunu : Aynı tür elementlerden oluşan iki farklı bileşikte elementlerden birinin sabit miktarına karşılık diğerinin degisen miktarına katlı oran denir.
  Sabit Oranlar Yasası : 1799 yılında Proust elementler birbirleri ile bileşik oluştururlarken belli oranda birleştiklerini buldu. Bugün sabit oranlar yasası olarak bilien yasaya göre “bir element başka bir elementle birleşerek bileşik oluşturduklarında bileşik içindeki elementlerin kütleleri oranı sabittir”. Buna göre; bir bileşik örneğin suyun 18 gramında 16 gram oksijen varken geri kalan 2 gramı hidrojendir. 9 gram su alınırsa bunun 8 gramı oksijen ve 1 gramı hidrojendir. Bu oran suyun ne şekilde elde edilmiş olura olsun kesinlikle değişmez
  Kimyanın temel.png
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kimya simyadan sonra gelen ancak simyanın bir devamı olmayan bir bilimdir. bu bilimde yapılan her şey deneyler ve gözlemler eşiliğinde yapılmaktadırlar. bunun dışın da laboratuvarın en çok kullanıldığı bilimlerden biridir. kimya.
+ Yorum Gönder