+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Edebi mektupla özel mektup arasındaki farklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Edebi mektupla özel mektup arasındaki farklar
  Edebi mektupla özel mektup arasındaki farklar


  posta kutusu
  Mektup veya posta, bir bilgi ve maddi bir nesnenin transferi için bir metoddur. Üzerine yazı yazılıp bir zarf içine konan dökümanlar ve ayrıca küçük paketler dünya üzerindeki varış yerlerine teslim edilir. Posta sistemi içinde gönderilen herhangi bir şey mektup veya posta olarak adlandırılır.[1]

  Genel olarak bir posta hizmeti özel sektör veya kamuya ait olabilir. Hükümetler özel posta hizmet servislerine sık sık sınırlama koyar. 19. yüzyıl ortalarından beri ulusal posta hizmetleri sistemi hükümet tekelinde ücreti peşin ödemeli olarak kuruldu. Ödeme kanıtı arkası yapışkan olan posta pulları formudur. Fakat ayrıca posta ölçü aletleri kargolar için de kullanılıyordu.

  Edebi mektup.gif

  Postacılık sistemi mektup gödermekten başka diğer fonksiyonlara da sahiptir. Bazı ülkelerde postacılık sistemi telefon ve telgraf sistemleri üzerinde yetkiye sahiptir.

  Mektup ; Kişi ve kurumlara yazılan duygu ve düşüncelerin bildirildiği sıkça kullanılan bir düzyazı türüdür.

  Mektup sözcüğü dilimize Arapça' dan geçmiştir. Bir başka kimseye gönderilen yazılı kâğıt, yazılmış olan anlamlarını taşımaktadır Türkçesi "betik"dir. Diğer edebiyat türlerinden ayrı olarak belli kalıplar edinmemiştir. Mektup bir düzyazı olarak giriş, gelişme ve sonuca sahip olabilir. 20. yüzyıldan beri bilgisayar aracılığıyla sanal olarak yapılan yazışma türüne de elektronik mektup (email) denir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mektuplar bilindiği gibi iletişim aracı olarak kullanılan yazılardır. bu yazılar daha doğrusu mektup yazılır iken başta hitab edilir daha sonra konuya girili.r bunun dışında mektup yazıldıktan sonra zarfa konulur ve arkasına da gidecek kişinin adı soyadı ve adresi yazılır. bunun dışında farklı mektup türleri vardır bunlardan bazıları edebi , özel mektupladır.
+ Yorum Gönder