+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Sosyal bilgiler çatışma ve uzlaşma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sosyal bilgiler çatışma ve uzlaşma
  Sosyal bilgiler çatışma ve uzlaşma

  Çatışma sadece insanlara özgü bir olay değildir. Tüm canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için sürekli olarak çevreleri ile mücadele etmek ve yeri geldiğinde çatışmak zorundadırlar. Bir canlı herhangi bir ihtiyacını tatmin etmek istediğinde bir engelle karşılaşırsa;bir gerginlik meydana gelir. Bireysel anlamda çatışma; hem fizyolojik hem sosyo-psikolojik ihtiyaçların tatminine engel olan sıkıntıların meydana getirdiği gerginlik halleridir. Örgütsel anlamda çatışma ise; bireyler ve grupların birlikte çalışma sorunlarından kaynaklanan ve normal faaliyetlerin durmasına ve karışmasına neden olan olaylardır.


  Sosyal bilgiler çatışma ve.jpg
  Çatışma teknik olarak; insanın birbiriyle ikame edilemez iki amaç,hedef arasında seçim yapmak zorunda kalma durumu olarak ifade edilmiştir. İkisinden biri tercih edilirse, diğeri ulaşılmaz olacaktır. Bu; insanlar ve güçler arasında da söz konusu olabilir. Çarpışma,savaş,şiddetli geçimsizlik,anlaşmazlık,zıtlık hep çatışma kavramını çağrıştırır.
  Çatışma; birçok,karışık sosyal etkileşimin kaçınılmaz bir sonucudur.

  Uzlaşma

  Herkesin kararların alınmasına yaratıcı bir şekilde katıldığı bir kararalma sürecidir. Bir öneriyi oya sunup, çoğunluğun istediğinin olması yerine, grup herkesin kabul edebileceği bir çözüm bulmaya çalışır. Bu herkesin fikirlerinin ve itirazlarının dikkate alınmasını sağlar. Ama uzlaşma, sadece ödün vermenin ötesinde bir şeydir. Uzlaşma, sıklıkla ilk önerilenden daha iyi, yaratıcı ve herkesi memnun edecek şaşırtıcı çözümler bulma sürecidir.
 2. Acil

  Sosyal bilgiler çatışma ve uzlaşma isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


sosyal bilgiler,  SOSYAL BİLGİLER,  sosyal bilgisi,  SOSYAL BİLGİLLER,  sosyal bilgiler resmi,  SOSYAL BİLGİLER RESMİ