+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Irksal alt kültür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Irksal alt kültür
  Irksal alt kültür

  Kültürün tüm toplumu kapsayan bütüncül bir özelliği olmasına karşın, tüm bireylerin aynı biçimde düşünmeleri, aynı duyguları yaşamaları ve aynı yollarla hareket etmeleri düşünülemez. Tüm toplumlarda temel toplumsal değerleri paylaşan ancak bunları farklı yollarla ortaya koyan küçük toplumsal gruplar vardır. Bu gruplara alt kültür adı verilir. Belirli bir alt kültürdeki bireylerin inançları, değerleri ve gelenek ve görenekleri toplumun öbür kesimlerinden daha farklıdır. Bunların toplumdaki egemen kültürün inançları, değerleri ve gelenekleri ile de sıkı ilişkileri vardır (Karalar, s. 237-238) .

  Irksal alt kültür.png

  Alt kültür konusunu gelin basit örnekler ile açıklayalım. Bir işletmenin satış ekibinin sahip olduğu değerler, kullandığı terimler ve dili insan kaynakları bölümünde çalışanlardan farklı olur. Ya da bir üniversitede farklı bölümlerde okuyanların birbirlerine benzeyen pek çok yönü vardır; ancak okunulan bölüm öğrencilerin alt kültürlere sahip olmalarına neden olur. Üniversite öğrencileri örneğimizdeki alt kültürlerin tüketim davranışlarına etkilerini örneklendirelim. Güzel sanatlar ve tiyatro bölümünde okuyan öğrencilerin kıyafetleri ya da takıları fen fakültesindeki öğrencilerin genelinden farklı olur.

  Alt Kültür Çeşitleri

  Türklerin yolculuk sırasında yanlarında oturan yolcuya ilk sordukları soru “yolculuk nereye?” olur. Bu sohbeti “memleket nere?” sorusu izler. Aslında bu soruların altındaki, yan yana yolculuk edilen kişiyi biraz daha yakından tanımak güdüsüdür ve ‘memleket’ yol arkadaşına ilişkin etnik köken, yaşam biçimi gibi ipuçlarını verir.

  Çeşitli özelliklerin alt kültürleri yarattığını söyleyebiliriz. Alt kültürleri yaratan değişkenlerin bazılarını aşağıda bulacaksınız (Karalar, s. 238-239) :
  - Irk: Siyah, sarı ya da beyaz ırk
  - Ulusal köken: Türk, Rum, Japon
  - Din: Ortodoks Hıristiyan, Katolik Hıristiyan ya da Anglikan
  - Yaş: Buluğ çağı, 1968 kuşağı
  - Coğrafik yerleşim: İç Anadolulu, Egeli
  - Cinsiyet : Kadın, erkek
  - Toplumsal sınıf: Beyaz yakalılar, mavi yakalılar
  - Meslek: Öğretmen, mühendis
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Aslında eses olan insanın insana insan olduğu için verdiği değerdir. Kültürü elbette farklı olabilir ancak ırk kavramı aslında insanlar arasına görünmez duvarlar ören acımasız bir kavramdır.
+ Yorum Gönder