+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Geometri Nedir Anlamı Tanımı Hakkında Herşey Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Geometri Nedir Anlamı Tanımı Hakkında Herşey
  Geometri Nedir Anlamı Tanımı Hakkında Herşey

  Geometri, matematiğin uzamsal ilişkiler ile ilgilenen alt dalıdır.Geometri, dar sözlük anlamı ile “yer ölçüsü” demektir. Geometri, bir kavramlar kümesi olarak ele alındığında; tanımının giderek genişlediği ve durmadan genişleyeceği görülür.
  Geometri, arazi ölçümü sözcüklerinden türetilmiştir. Herodot (i. Ö. 450), geometrinin başlangıç yerinin Mısır olduğunu kabul eder. Bu nedenle geometri sözcüğü Mısır kökenlidir. Kullanımı da Eflatun, Aristo ve Thales’e kadar gider. Yalnız Euclit geometri sözcüğünü kullanmamıştır. O bu sözcük yerine Elements sözcüğünü yeğlemiştir. Elements sözcüğünün Yunanca karşıtı stoicheia sözcüğüdür.
  Geometri Nedir Anlamı Tanımı Hakkında Herşey.gif

  Birkaç geometri vardır. Bizim günlük yaşamda bildiğimiz "lise geometrisi"nin adı Öklit geometrisidir. Bu geometrinin en önemli özelliği paralellik belitidir. Bu beliti sağlamayan ama geri kalan tüm belitleri sağlayan geometrilere Öklit dışı geometriler denir. Bunlara örnek olarak Hiperbolik geometri ya da küresel geometri örnek verilebilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Geometri dersini aslında bizler ilk okulda da gördük ancak ilk okulda gördüğümüz geometri matematik adı altında işlenmekteydi. ancak bu liseye gidince ayrı bir ders olarak ayrıldı. eğer bir sayısalcı veya bir eşit ağırlıkçı iseniz o zaman geometri dersine kulak vermeniz gerekir.
+ Yorum Gönder