+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Tungsten Nedir Tungsten Hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tungsten Nedir Tungsten Hakkında bilgi
  Tungsten Nedir Tungsten Hakkında bilgi


  Tungsten Nedir.jpg
  Tungsten
  ing.Tungsten
  Sembolü: W
  Atom Numarası: 74
  Atom Ağırlığı: 183.85
  Yoğunluk: 19.3 g/cm3 (273K de)
  Erime Noktası: 3680 K
  Kaynama Noktası: 5930 K

  Özellikleri:


  1783`de Ispanya`da, F. Elhuijar tarafindan kesfedildi. Ama 1779`da Woulfe, wolframite mineralini incelerken, bu mineralde yeni bir element oldugu sonucuna vardi. Tungsten`in diger ismi olan Wolfram bu sonuctan dolayi verilmistir. Tungsten ismi Isvecce de sert tas anlamina gelen tung sten den gelirken, Wolfram ismi almanca wolf (kurt) ve rahm (krema) kelimelerinden gelmektedir.

  Dogada, CaWO4 veya wolframit minerali, (Fe,Mn)WO4 olarak bulunur. En yüksek sicaklikta eriyen metal olmasi sayesinde ampullerde, elektron ve televizyon tüplerinde kullanilir.
  Bir diger önemli kullanim alani ise WC`ün (Tungsten karbür)oldukca sert bir madde olmasindan dolayi, sondaj cihazlari ve kesme aletleridir.

  Tungsten toksik degildir ve su ana kadar biyolojik bir rolü gözlenmemistir. Fakat bazi anerobik bakterilerde (Clostridium), tungsten iceren enzimler görülmüstür
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Tungsten elementinin atom numarası 74, atom ağırlığı 183,85 ve kimyasal simgesi W 'dir. Yoğunluğu 19,3 g/cm³'tür. 3482 °C'de erimekte olan kimyasal bir elementtir.
+ Yorum Gönder