+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Noktalı virgülden sonra büyük harf kullanılır mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Noktalı virgülden sonra büyük harf kullanılır mı
  Noktalı virgülden sonra büyük harf kullanılır mı

  a. Her biri kendi içinde bağımsız olmasına[URL="www.alasayvan.net"], karşın, anlam bakımından birbirine sıkıca bağlı cümleleri ayırmak için kullanılır:Başlık, konu demek değildir; konunun anlamı genellikle başlığa göre daha geniştir.

  b. Bir ögesi ortak olan iki cümle arasına konur:Bence bu, üç dört ayda bitecek bir dava değildir; üç dört yıl bile sürebilir.Gördüğünüz gibi burada özneleri (bu dava) ortak olan iki cümle noktalı virgülle birleştirilmiştir.

  c. Bir cümlede, virgülle[URL="www.alasayvan.net"], ayrılmış örnek kümeler varsa, bu kümeleri birbirindenayırmak için kullanılır: Dilimize girmiş yabancı[URL="www.alasayvan.net"], sözcükler de Türkçenin ünlü uyumu kuralına uyar; renk,rengi, renge; ilaç, ilacı, ilaca; kitap, kitabı, kitaba vb.

  d. Birbirine ama, fakat, ancak, yalnız, lâkin, oysa, hâlbuki, ne var ki, bununla birlikte,bu nedenle, öyleyse, sonuç olarak, çünkü gibi bağlaçlarla[URL="www.alasayvan.net"], bağlanan iki cümleden, birincisinden sonra konur:Her diplomalıya aydın diyemeyiz; ama yüksek öğrenim görmüş kimseler birer aydın adayıdırlar.

  Noktalı virgülden sonra büyük harf kullanılır.jpg
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Noktalı virgül bir noktalama işaretidir. bu noktalama işareti kendi içinde virgül ile ayrılmış olan cümleleri birbirinden ayırmaktadır. bunun dışında noktalı virgül ile biten bir cümleden sonra gelen bir kelime eğer özel isim ise büyük harf ile eğer özel değil ise küçük harf ile başlar.
+ Yorum Gönder


noktalı virgülden sonra büyük harf kullanılır mı,  noktalı virgülden sonra büyük harf