+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Gılgamış destanının olay örgüsü ve mekan kişiler zaman Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Gılgamış destanının olay örgüsü ve mekan kişiler zaman
  Gılgamış destanının olay örgüsü ve mekan, kişiler, zaman

  Gılgamış Destanı, tarihin en eski yazılı destanının adı olup, 12 kil tablete Akad çivi yazısı ile kaydedilmiştir. Uruk kralı Gılgamış'ın ölümsüzlüğü arayışının öyküsünün anlatıldığı destan aynı zamanda Nuh Tufanı'nın en, eski sürümünü de barındırmaktadır. Gılgamış, en yakın dostu Enkidu'nun ölümünün ardından giriştiği ölümsüzlüğe ulaşma çabasının nâfile olduğunu ve Tanrı Enlil’in öğütleriyle, insanın ancak, büyük bir ad bırakmakla ölümsüzlüğe erişebileceğini kabul etmiştir.

  Gılgamış destanının olay örgüsü.jpg
  Destan, tarihte bilinen en eski medeniyetlerden olan Sümerlerin yaşayışları hakkında bilgi verir ve kendisi de ilk yazılı destan olma, özelliğini taşır

  M.Ö.2000, M.Ö.I800-1750 ve M.Ö. 1250 tarihlerinde meydana getirilmiş değişik versiyonlara sahiptir.
 2. Ziyaretçi

  Gılgamış Nedir
  1/3′u insan 2/3′u tanri formunda betimlenen, Uruk kentinin 5. krali.
  Gılgamış Destanı Nedir
  Mezopotamya’da ortaya çıkan tarihteki ilk yazılı destandır. Ölümsüzlüğü arayan bir kralın öyküsüdür.
  Gılgamış Destanı Önemi
  Destan, tarihte bilinen en eski medeniyetlerden olan Sümerlerin yaşayışları hakkında bilgi verir ve kendisi de ilk yazılı destan olma özelliğini taşır.
  Gılgamış Destanı'nın Özellikleri
  Anlattığı “Tufan” öyküsünün, üç büyük dinin kutsal kitaplarında yer almasıdır.
  Gılgamış Destanının Konusu
  Gılgamış Destanının Özeti
  4.ölümsüzlüğü arayan gılgamış, tek ölümsüz insan utnapiştim’i bulup ondan bu gizi öğrenmek için yola düşer. hiçbir insanın katlanamayacağı acılara, tehlikelere, zorluklara karşı koyar. onun geçtiği yollardan daha önce hiçbir ölümlü geçmemişti; yeller denizin üstünden estikleri sürece de hiç kimse geçemeyecekti. sonunda, gılgamış, yanakları çökük, yüzü süzgün durumda, utnapiştim’i bulur, ırmakların ağzında, uzaktaki yerde. ondan, suyun altındaki bitkiyi öğrenir, insana ölümsüzlük veren bitkiyi. buz gibi suya girer, koparır alır bitkiyi. fakat çiçeğin yaydığı tatlı kokuyu alan yılan, bitkiyi kapar ve derisini değiştirip bir kuyuya dalar. gılgamış oturup ağlar, “ben onu yıkılmaz duvarlı uruk’a götürüp yemeleri için yaşlılara verecektim” der.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Gılgamış destanı çok eski, destanlardan biridir. bu destan tarihi bakımdan da çok önemlidir. ayrıca bu önemli destan çivi yazısı ile yazılmıştır. bu eski destan bir kralın ölümden kaçışını konu almaktdadır. bunun dışın da tufandan da bilgi vermektediir.
+ Yorum Gönder


gılgamış destanı,  gılgamış destanı olay örgüsü,  gılgamış destanının olay örgüsü,  gılgamış destanındaki kişiler,  gılgamış,  sümerler hakkında bilgi