+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda İzlenimsel Betimleme Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İzlenimsel Betimleme Hakkında


  İzlenimsel Betimleme

  Duyguların, öznelliğin ağır bastığı betimleme türüdür. Anlatılanlar kişiye göre değişen nitelikler ve ayrın*tılardır. "Sınıfın insanın içini karartan bir havası vardı." cümlesinde kişiden kişiye değişen bir yargı söz konusudur. Aynı sınıfı bir başkası farklı biçimde algılayabilir. Yukarıda S. Ali'den alınan parça da bir izlenimsel betimleme örneğidir.

  Edebi yazılardaki betimlemeler genellikle izlenimsel betimleme örneğidir. Çünkü yazar gördüklerini duygu*larına bağlı olarak anlatır, anlatıma duygularını da katar.

  Aşağıdaki paragrafı okuyalım:
  "Yeşil, yumuşak çimenlerin üzerine oturmuş, göz*lerinden birbiri ardı sıra yuvarlanan gözyaşları arasından bana bakıyor. Oturduğu yerdeki çimen*lerin sarı, yeşil parıltısı gözlerimi kamaştırdı. Gerideki bahçe duvarını gözden saklayan mor ley*laklardan etrafa hafif, serin bir koku yayılıyordu." (Tektaş AĞAOĞLU)

  Yazar, karşısındaki kişiyi ve oturduğu yeri kendi bakış açısı ile anlatıyor. Bu paragraf duyguların ön plana çık*tığı bir öznel betimleme örneğidir. .

  ÖRNEK SORU:
  Kenar mahalleler Birbirine geçmiş, yaslanmış tahta evler Kiminin kaplamaları biraz daha kararmış, kiminin balkonu biraz daha öne eğilmiş, kimi biraz daha çömelmiştir. Hepsi hastadır; onları seviyorum; çünkü onlarda kendimi buluyorum.

  Bu parçanın anlatım biçimi, aşağıdakilerden hangi*sine bir örnektir?
  A) Betimleme (tasvir) B) Tartışma
  C) Açıklama D) Öyküleme (hikâye etme)
  E) Örnekleme(1987/ÖYS)

  ÇÖZÜM:Yazar bu kısa parçada kendisine yakın bulduğu kenar semtlerin evlerini tasvir ediyor. Evler için "çömelmiş" demesi, evlerin hasta olduğunu söylemesi duyguların etkisiyle söylenen ayrıntılardır. Kısacası bu kısa para*graf güzel bir öznel (izlenimsel) betimleme örneğidir.(Cevap A)

 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İzlenimsel betimlemem betimleme türlerinden birid.r bu betimle türünde ağır basan şey kişinin duygüsüdür. u da demek oluyor ki konu anlata kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. bunun dışında benimde en sevdiğim anlatım türlerinden biridir.
+ Yorum Gönder