+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Mevsim Betimlemesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mevsim Betimlemesi
  Mevsim Betimlemesi  Uzun süren kış ayları bitti. Köyün üzerini örten kara bulutlar gitmiş, yerini masmavi gökyüzüne bırakmıştı. Yılan gibi kıvrıla kıvrıla akan derenin suları coşmuş, coşku türküleri söyleyerek akıp gidiyordu Vadi rengârenk tomurcuk ve çiçeklere bürünmüştü. Uykudan uyanan böcekler yuvalarından çıkarak şimdiden kış hazırlıklarına başladılar. Karıncalar sıcak günlerin uzun sürmeyeceğini bildikleri için ambarlarını yiyecekle doldurma yarışına başladılar. Bizim tembel ağustos böceği de sabahın erken saatlerinde müzik şölenine başlamış, gece gündüz demeden güzel türkülerini söylüyordu."

  (Sabri Oytan, Bal Sarısı -Zerik Taşı, s. 34)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Betimleme bilindiği gibi öyküleme açıklama gibi yazılarda kullanılan anlatım türlerinden biridir. bu anlatı türü öykü ile karıştırılsa da aslında çok farklıdır. diyelim yazıyı oku iken anlatılan şey gözünüzde canlanıyor ise o zaman bu bir betimlemedir eğer sadece olay anlatılıyor ise ve canlanma yok ise bu bir öykülemedir.
+ Yorum Gönder


mevsim betimlemesi,  mevsim betimlemeleri,  kış mevsimi betimlemesi,  mevsim betimleme,  yaz mevsimi betimleme örnekleri,  betimleme örnekleri mevsim