+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Galton kutusu Nedir Ne İşe Yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Galton kutusu Nedir Ne İşe Yarar
  Galton kutusu


  Galton kutusu ünlü İngiliz istatistikçisi Francis Galton (1822-1911) tarafından hazırlanmış bir deney/öğretim aletidir ve amacı hatalar kuralı ve normal dağılım konularını pratik olarak göstermektir. Galton bu alete alaycı bir ifade ile quincunx adını vermiştir ve diğer bazı kişiler tarafından fasulya makinası olarak anılmaktadır.


  Galton kutusu.jpg

  Bu aletin bir dikey tahtadan arkası ve açık veya camdan önü bulunmaktadır; üstünde küçük bilyaların (veya fasulyaların) alet içine dökülmesi için bir huni bulunmakta; içine yatay sıralarla çiviler çakılmıştır ve altta ise bilyalarin birer birer içlerinde toplanması için (Galton'un kendi aletinde bir bilya eninde olan) dikey kutucuklar dizi ile konulmuştur. Deney sırasında bilyalar huniden aletin içine dökülürler; aşağıya düşerlerken çakılı çivilere çarpıp sağa sola dağılırlar ve en sonunda alttaki kutucuklar içinde toplanırlar. Deney sonunda görülmektedir ki, eğer çok sayıda bilya kullanılırsa, sıralı kutucuklar içindeki bilyaların yükseklikleri bir normal dağılım yani bir çan eğrisi şekli göstermektedir.
  Eğer bir bilya aşağı düşerken k kere sağa sıçrar (ve diğer çivilere çarpınca sola sıçrar) ise soldan sayılan kinci kutucuğa düşecektir. Yatay çivi sırası sayısı n olursa, altaki k sayılı kutucuğa giden yollar sayısı bir binom katsayı
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Galton kutusu bir deney aletinin adıdır. Galton kutusunu ünlü İngiliz istatistikçisi Francis Galton (1822-1911) hazırlamıştır. Hatalar kuralı ve normal dağılım konularını pratik olarak göstermektir.
+ Yorum Gönder