+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Uranyum nasıl kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Uranyum nasıl kullanılır
  Uranyum kullanımı


  Atom enerjisi üretiminde kullanılmadan önce uranyumun çok az bir pratik uygulaması vardır. Seramiklerde, fotoğrafçılıkta kimyevi reaksiyonlarda katalizör olarak ve daha birkaç işlemde kullanılmasına rağmen, bütün bu uygulamalar uranyumun ayrı bir element olarak istihsalini gerektirmiyor ve uranyum radyum endüstrisinin bir yan ürünü olarak üretiliyordu. Nükleer enerjisinin kullanımında uranyum uygulaması, durumu tamamen değiştirdi: Uranyum asıl ürün, radyum ise oldukça daha az önemli bir yan ürün durumuna geçti. Bütün uranyum izotopları nükleer yakıt olarak kullanılabilir. Tam bir parçalanma sağlanırsa bir paund (yaklaşık 454 gr.) yakıt 10.000 kilowatt-saat enerji verir.

  Bu büyük miktardaki enerjinin kontrollü şartlar altında kullanılması çalışmaları sürdürülmekte ve bir sonuca ulaşma konusunda ümitli bulunulmaktadır. Normal izotopik kompozisyonu ile tabi uranyum, nükleer reaktörlerde kullanılabilir. Buralarda parçalanarak enerjiye dönüştürülür. Bu işlemde uranyumun bir kısmı plutonyuma dönüşür. Bu da zincirleme patlama reaksiyonlarında kullanılabilir. Tabi uranyumun kendisi patlayıcı olarak kullanılamaz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Uranyum periyodik cetvelde geçiş metalleri arasında yer alan katı ve sert olan bir elementtir. bunun dışında bu element 1841 yılında bulunmuş 91 atom numarasına sahip bir element metalidir. son olarak bu element nükleer enerji olarak kullanıla bilir.
+ Yorum Gönder