+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Maddeler halinde canlıların ortak özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Maddeler halinde canlıların ortak özellikleri

  canlıların ortak özellikleri konu anlatımı

  Hücre yapısı: Bütün canlılar hücre ya da hücrelerden oluşmuştur. Hücre organizmanın temel birimidir. Hücrede geçen bir takım olaylar canlılığın devamına izin verir. 2. Beslenme: Canlılar yaşam faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için dış ortamdan besin olmak zorundadırlar. Hayvansal organizmalar besinlerini dış ortam hazır olarak alırken, bitkiler kendi besinlerini kendileri sentezler. 3. H
  1. Hücre yapısı: Bütün canlılar hücre ya da hücrelerden oluşmuştur. Hücre organizmanın temel birimidir. Hücrede geçen bir takım olaylar canlılığın devamına izin verir.
  2. Beslenme: Canlılar yaşam faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için dış ortamdan besin olmak zorundadırlar. Hayvansal organizmalar besinlerini dış ortam hazır olarak alırken, bitkiler kendi besinlerini kendileri sentezler.
  3. Hareket: Canlılar dış ortamdan gelen uyaranlara karşı tepki gösterirler. Dış ortamdan gelen uyartılar ışık, ısı v.s olabilir.
  4. Büyüme: Canlılarda hücre bölünmesi ile hücre sayısı artar. Buna bağlı olarak organizma büyüme eğilimine girer. Organizmaya alınan besinlerin büyük bir kısmı bu amaç için kullanılır.
  5. Üreme: Canlılar kendi nesillerini devam ettirebilmek için ürerler. Eşeysiz ve eşeyli üreme olmak üzere iki tip üreme canlılarda görülür.
  6. Solunum: Canlıların yapılarına almış oldukları besinleri hücre organ ellerinde oksijenli ya da oksijensiz bir şekilde yakarak enerji üretmeleri olayıdır. Oksijenli solunum olayı özetlenecek olursa;
  Enzim
  Besin+Oksijen ———>Su+Karbondioksit+ Enerji
  şeklinde gerçekleşmektedir.
  Tabiatta birtakım canlılar (Bira mayası) enerji üretmek maksadı ile oksijensiz solunum olayını gerçekleştirir.
  Enzim Besin ———>Etilalkol+Karbondioksit+Enerji
  şeklinde gerçekleşmektedir. Bu olaya aynı zamanda fermantasyon= mayalanma da denir.
  7. Boşaltım: Canlılar, çeşitli faaliyetler sonucu organizmalarında oluşan artık maddeleri, kararlı bir iç ortam oluşturmak için atarlar. Canlılar bu olayı gerçekleştirebilmek için çeşitli organ sistemleri oluşturmuşlardır.
  8. Sindirim: Canlılar, yapılarına almış oldukları büyük molekülleri küçük moleküllere çevirirler.
  9. Sentez: Canlılar, yapılarına almış oldukları küçük molekülleri organizmalarına uygun büyük moleküllere dönüştürürler. Örneğin; protein sentezi
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Canlıların farklı özellikelri olduğu gibi bir kaç tane ortak özellikleri de bulunmaktadır. bunlar beslenme ,üreme ,hareket etme ,solunum bunlara dikkat ettiğiniz zaman bu özelliklerin yaşamın temel ihtiyaçları olduğunu anlayabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


canlıların ortak özellikleri nelerdir maddeler halinde,  canlıların ortak özellikleri maddeler halinde,  bitki ve hayvanların ortak özellikleri maddeler halinde,  canlıların ortak özelliklerini maddeler halinde yazınız,  canlıların ortak özellikleri madde halinde,  Bitkilerin genel özellikleri maddeler halinde