+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Canlılardaki İnorganik Bileşenler konu özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Canlılardaki İnorganik Bileşenler konu özeti
  Kısaca Canlılardaki İnorganik Bileşenler konusu

  İnorganik Moleküller Organik Moleküller Su, asit, baz, tuz ve minareller Karbonhidratlar, yağlar, proteinler, enzimler, vitaminler ve nükleik asitler
  CANLILARDAKİ İNORGANİK BİLEŞİKLER:
  İnorganik bileşikler canlılar tarafından sentezlenemeyip dışarıdan hazır olarak bulunan maddelerden alınan bileşiklerdir. Canlılar mineral, su, karbondioksit gibi inorganik bileşikleri dışarıdan almak zorundadır. SU: Canlılar için çok önemli bir moleküldür hücrelerin hayatsal faaliyetlerini sürdürebilmesinde önemi büyüktür. Bir insanın günlük su gereksinimi 1.5lt ile 2.5lt arasıdır. Canlıların %65 ile %95'i sudur. İnsanda ortalama %65, tohumlarda %5 ile %15 arası, su bitkilerinde ise %98'e kadar çıkar. İnsan yaşlandıkça vücuttaki su miktarı azalır. Su yeşil bitkilerde fotosentez olayı için gereklidir. 6H2O + 6CO2 C6H12O6 + 6O2 Yeşil bitkiler suyla karbondioksiti birleştirerek besin ve oksijen üretirler.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Canlılarda iki farklı bileşik vardır. bunlar organik ve inorganik bileşikleri. inorganik bileşikler canlıların vücuduna hazır olarak dışarıdan alınan bileşiklerdir. bunu dışında bu bileşikler genellikle iyonik bağlıdırlar. ve bu bileşikler sindirilmeden direk geçerler.
+ Yorum Gönder