+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Onlu sistem nezaman oluşturulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Onlu sistem nezaman oluşturulmuştur


  Onlu sistem hakkında bilgi

  Orduyu ordu yapan, onun düzenidir. Günümüzde kullanılan düzen ise Onluk Sistem olarak adlandırılır. Ordu onluk parçalara bölünür, böylece orduların yönetimi kolaylaşır. Ordu, parçadan bütüne doğru gider.
  İçimizden ilk Onluk Sistemin kimin tarafından kullanıldığını bilen kaç kişi vardır? Bence oldukça az. Onluk Sistem ilk olarak Hun Türkleri tarafından kullanılmıştır. Onluk sistemi üreten kişi, büyük Hun Hakanı Mete Han(Oğuz Kağan)'dır.
  Zaten kılıçları ve atlarıyla çağ açıp kapatan Türklerin gücüne güç katlmıştır ondalık sistem sayesinde. Ordu kolay yönetilmiş, ünlü Turan taktiğinin gelişimi sağlanmıştır. Mete Han, ordusunu onluk, yüzlük(bölük), binlik ve onbinlik(tümen) parçalara ayırmıştır. Onluk sistem, dünyayı değiştirmiştir. Onluk sisteme TSK'da sahip çıkmış, kuruluş tarihini Mete Han'ın tahat çıkış yılı olan MÖ.206 olarak belirlemiştir.

  alıntıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Matematik de bulunan onlu sistem sayesinde artık bir çok şey çok daha kolay bir hal almıştır. şu an kullandığımı sistem onluk sistemdir. bu sistemi,n ortaya çıkması ,ile dünya aslında tam anlamı ile değişmiştir. ayrıca onluk sistemi bulan kişi hakandır.
+ Yorum Gönder