+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Panel Planı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Panel Planı Hakkında Bilgi

  Panel Planı


  Panelin planı ise şöyledir:

  1. Panelin yapılış nedeni,
  2. Panelin konusu ile ilgili olayın ya da gelişmelerin anlatımı,
  3. Konuşmacılara sorulacak sorular,
  4. Konuşmaları özetlemek,
  5. Paneli sonuca bağlamak.

  Panelde yer alan konuşmacılar konu ile ilgisi ve bilgisi olan, konuşma yeteneği gelişmiş kişilerden seçilir. Bunlar sabırlı, uyumlu, olgun, dinlemesini bilen, eleştiriler karşısında hoşgörüyü elden bırakmayan kişilerdir. Söz hakkı verilmeden konuşmadıkları gibi konuşanın da sözünü kesmezler.

  Konuşmalar akıcı, canlı, herkesin anlayacağı bir dille yapılır. Doğal, saygılı ve yerinde bir anlatım kullanılır.

  Konuşmacıların söyleyecekleri bitince, dinleyiciler soru sorabilirler. Konunun bazı yönleri hakkında kendi düşüncelerini açıklayabilirler. Panelde karar değil, açıklama amaçlanır
 2. Asel
  Bayan Üye

  Panel Nedir

  Toplumsal bir konunun bir karara varılmaktan çok çeşitli yönlerden aydınlatılması için dinleyiciler önünde uzmanlar tarafından bir sohbet havası içinde tartışılma*sıdır. Bir konunun dinleyiciler önünde sohbet havası içinde birkaç kişi tarafından tartışıldığı konuşmalara panel denir.

  Bir başkan ve konuşmacılardan oluşan panelde başkan ve konuşmacılar bir masa etrafında toplanır. Başkan, konuşmacıların hangi sırayla ne kadar süre konuşacağını belirler. Panelde amaç; sonuca varmak değil, konuyla ilgili farklı düşünceleri ve eğilimleri ortaya çıkarmaktır. Bunun için konuşmacılar, konunun farklı yönlerini, değişik boyutlarını ortaya koyar. Panel sonunda başkan, konuşmaları kendi düşüncelerini de katarak özetler.  Panelde açık oturumda olduğu gibi, konu bir sonuca bağlanmaz. Konunun kanıtlanma amacı güdülmez. Açık oturumdan farklı olarak konuşmaların bitiminde konuşmacılar birbirine soru sorabilecekleri gibi, dinleyiciler de konuşmacılara soru sorabilir.

  Panelin özellikleri şunlardır:
  •Bir başkan gözetiminde yapılır.
  •Konuşmacı sayısı üç ile altı arasında değişebilir.
  •Panelin sonunda dinleyiciler konuşmacılara soru sorabilir.

  •Tartışmaya dinleyiciler de katılırsa “panel”, “forum”a dönüşür.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Panel demek halki yakindan ilgilendiren bir konunun halk karşisinda konunun uzmanlari tarafindan tartişilmasina denilmektedir. Bu panel ile açik oturum birbirleri ile çok fazla kariştirilir. Hatta pek çok yerde bu iki tür ayni tür olarak gösterilir.
+ Yorum Gönder