+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Gezi Yazısı nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Gezi Yazısı nedir ?
  Gezi Yazısı Hakkında Bilgi

  Gezi yazısı edebiyatta gezilip görülen yerler hakkında yazılan yazılardır. Kişi gezi esnasında birçok yer görür, birçok insanla tanışır; bunları hafızada tutmak güç olacağından gezi esnesında not alınır ve gezi yazılarında bunlar hikaye edilir. Gezi yazısında yazar daima gezdiği yerleri anlatmalı, uydurma, yanlış bilgiler vermemelidir. Gördüklerini okuyucunun daha iyi algılaması için, karşılaştırma yapar. Okur sanki o yerleri yazarla birlikte gezer gibi olur.

  Eski edebiyatımızda gezi yazısına seyahatname denir. Bu alanda Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi ünlüdür. Ancak asıl gezi yazıları Avrupa’ya açılma döneminde görülmeye başlanmış, gidieln Avrupa şehirleri ile ilgili yazılar yazılmıştır. Namık Kemal, Ziya Paşa bunların başında gelir.

  Gezi yazılarını kitaplaştıran yazarlarımız da vardır. Ahmet Mithat Efendi, Avrupa’da Bir Cevelan; Cenap Şahabettin Hac Yolunda, Avrupa Mektupları; Ahmet Haşim, Frankfurt Seyahatnamesi; Reşat Nuri, Anadolu Notları; Falih Rıfkı, Deniz Aşırı, Zeytin Dağı, Taymis Kıyıları bunlardan bazılarıdır.


  İlgili Başlıklar:
  1 - Gezi Yazılarının Çeşitleri
  2 - Gezi Yazısı Türünün Gelişimi
  3 - Gezi Yazısı Türünün Özellikleri
  4 - Türk Edebiyatında Gezi Yazısı
  5 - Gezi Yazısı ile Röportaj Arasındaki Farklar
  6 - Gezi Yazısı Örnekleri
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Gezi yazıları kişilerin gezip gördükleri yerlerin tarihi coğrafyası gelenek ve görenekleri hakkında yazılan eserlerdir. bu tür türk edebiyatında çok eski zamanlra da bulunmaktadır hatta eski zamanlar da olan bu tür gezi yazısı olarak değil seyehatname olarak bilinmekteydi.
+ Yorum Gönder