+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Homojen ve Heterojen Arasındaki Farklar nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Homojen ve Heterojen Arasındaki Farklar nedir
  Homojen ve Heterojen Arasındaki Farklar nedir

  Homojen ve Heterojen Arasındaki Farklar


  Homojen karışımlar: Her tarafında aynı özelliği gösteren,tek bir madde gibi davranan karışımlara denir.Homojen karışımlara genel olarak çözeltiler de denir.

  Tuzlu su,hava,kolonya,24 ayar altın örnektir. Metallerin eritilip karıştırılmasıyla oluşan homojen karışımlara ise alaşım denir.
  Bakır+çinko= pirinç Kurşun+kalay= lehim Bakır+kalay=tunç
  Altın+bakır=bilezik alaşımı Krom+nikel+karbon+demir=çelik
  Bir çözeltide çözünen(tuz gibi) ve çözücü(su gibi) olmak üzere iki madde vardır. Örneğin; şekerli suda şeker çözünen,su çözücüdür.
  Bir çözeltide çözücü fazla çözen az ise buna seyreltik çözelti,çözücü az çözünen fazla ise buna da derişik çözelti denir.

  Heterojen karışımlar:
  Her yerinde aynı özellikleri göstermeyen karışımlara denir. Heterojen karışımlar süspansiyon ve emülsiyon olarak iki özel durumu vardır:
  Süspansiyon (katı-sıvı karışımı) :su-kum,su-tebeşir tozu

  Emülsiyon(sıvı-sıvı karışımı) : su-zeytin yağı,su-benzin karışımı,süt içindeki yağ damlacıkları da birer emülsiyondur.

  Karışımların özellikleri
  1) Karışımı oluşturan maddeler kendi özelliklerini kaybetmezler.(Tuz-şeker)
  2) Karışımı oluşturan maddelerin miktarları arasında belirli bir oran yoktur.İstenildiği oranda karıştırılabilirler.(1 bardak su 1 kaşık şeker istersek 2 kaşık şeker )
  3) Karışımların erime ve kaynama noktaları sabit değildir.( Az tuzlu su çok tuzlu sudan daha çabuk kaynar)
  4) Karışımların belirli bir kimyasal formülleri yoktur.( Kum-demir tozu )
  5) Karışımlar fiziksel yollarla oluşur ve bileşenlerine fiziksel yollarla ayrılırlar.(1 bardak su ile 1 bardak yağı aynı kaba dökersek karışım olur
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Karışımlar iki farklı türe ayrılmaktadır. bunlar homojen karışım ve heterojen karışım . bu iki karışımın en önemli farkı ve özelliği heterojen karışımlar her yerde aynı görünmezken homojen karışımlar her yerde aynı görünmektedir.
+ Yorum Gönder