+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Isının madde üzerindeki etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Isının madde üzerindeki etkileri
  Isının madde üzerindeki etkileri hakkında


  Günlük yaşantımızda ısı ve sıcaklık kavramlarını sıkça kullanırız. Isı insan oğlunun en önemli ihtiyaçlarından biridir.
  Güneş ışığına bırakılan bir buz parçası ya da katı margarin yağı ısı alarak erir. Yanmakta olan ateşin üzerine bırakılan et parçası ısı alarak pişer. Ocakta ısıtılan suyun sıcaklığı artar ve kaynamaya başlar. Isıtma yerine soğutma yapılırsa tersi olaylar olur.
  Isı verilen maddelerin şekillerinde de değişiklikler olur. Yazın asfaltlarda kabarma, elektrik kablolarında sarkma, kışın ise büzülmeler olur.Ayrıca ısıtılan bazı maddelerden gazlar çıkarak değişik maddelere dönüşürler.
  Bu olaylar, ısının madde üzerinde fiziksel ve kimyasal etkileri olduğunu gösterir. Isıtılan maddelerin, sıcaklığın değişimi, hal değişini, genleşme gibi olaylar fiziksel değişime örnek olarak verilebilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Isı bir enerji türüdür. ve bu enerji türünün birimi kalorimetre ve bu enerjiyi ölçen alete de kalorimetre kabı denilmektedir. ısı katı bir madde olan buza verildiği zaman buzun hali değişir ve daha düzensiz bir hal olan sıvı halini alır eğer bu ısı verme işlemi devam ederse bir müddet sonra sıvı da gaz halini alır.
+ Yorum Gönder


ısının maddeler üzerindeki etkisi poster,  ısının maddeler üzerindeki etkisi,  ısının madde üzerindeki etkileri,  ısının madde üzerindeki etkileri şekil,  ısının maddeler üzerindeki etkisinin poster