+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Ribozom Nedir, Ne Demek, Yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ribozom Nedir, Ne Demek, Yapısı
  Ribozom hakkında bilgi

  Hem End.Ret. üzerinde hem de sitoplazma içinde bulunurlar.

  Ribozom, ribozomal RNA (rRNA) ve proteinlerden meydana gelmiştir ve hücrenin protein sentez yerlerine verilen addır. Virüsler hariç tüm hücrelerde mevcuttur. Sitoplazmada serbest veya endoplazmik retikulum' a bağlı olarak bulunan 120 - 200 Å (angstrom) çapında yapılardır. Ribozomun yaklaşık %65 kadarı rRNA, geri kalan %35'lik bir kısmı ise ribozomal proteinlerden oluşur.

  Genel Yapısı

  Ribozom iki alt birimden oluşur. Ökaryotlarda büyük alt birim 60S , küçük alt birim ise 40S'tir.Bu alt birimlerin birleşimi 80 S lik ökaryot ribozomunu oluşturur.Prokaryotlarda büyük alt birim 50S , küçük alt birim 30 S'tir.Bu alt birimlerin birleşimi ise 70S'lik prokaryot ribozomunu oluşturur.


  Kloroplast=70S : 50S ( 23S, 4.5S, 5S rRNA’lar ve ~8 protein; 30S (16S rRNA ve ~11 protein). Mitokondri= 55S türlere göre değişebilir.

  * İnsan Mitokondrisi: 16S ve 12S rRNA (2 tane).
  * Bitki Mitokondrisi: 16S, 12S ve 5S rRNA (3 tane).
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ribozom organeli bilindiği gibi tüm canlilarda ortak olarak buluna ve zarli olmayan bir yapiya sahip olan bir organeldir. Bu organelin görevi bilindiği gibi protein üretimi yapmaktir bu yüzden ya tüm canlilarda bulunmaktadir.
+ Yorum Gönder