+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda 12 Hayvanlı Takvim de Maymun Hangi Aya Denk Gelmektedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  12 Hayvanlı Takvim de Maymun Hangi Aya Denk Gelmektedir
  12 Hayvanlı Takvim de Maymun

  Meşin (Maymun):
  Meşin'in nasıl bir mahluk olduğu belli değil. Eski Türkçe'de "biçin" olarak geçmekte. Şimdi Türkiye Türkçesinde ona Maymun da denilmektedir. Efsanelerde meşin maymun değil, yabanileşmiş vahşi bir insan olarak tasvir edilmektedir.
  "Bu nasıl bir yıldır?" denildiğinde Kazaklar, bu yıla "uğursuzluk, karışıklık ve kötü hadiselerin çok olduğu yıl" diyerek kormaktadır.
  Gerçekten de tarihte kıtlık, felaket gibi kötü olaylar bu yıllarda olmuştur. Örneğin, 1920 yılında Kazak bozkırında hayvanların çoğu ölmüştü. Bundan dolayı bu yıl "Tas meşin" (Taş Meşin) olarak nitelendirilmektedir.
  Ak Orda Kağanlığı 1428 yılında (Meşin yılında) yıkıldı.
  10. Tavuk Yılı: Tavuk yılı da halkın aklında zor bir yıl olarak kalmıştır. Yaşlılar, "bu yıllarda halk çok çile çekmiştir" diyorlar. Bu görüş temelsiz değildir. 1920-21, 1932-33 yıllarında kıtlık ve açlığın yaşandığı herkes tarafından bilinmektedir. 1968-69 yıllarında ise kuraklık yaşandı.
  Tavuk yılında dünyaca ünlü alim ve yazarlar da doğdu. EI Farabi (870-950), M. Dulatov (1885-1935), M. Awezov (1897-1961) bu yılda doğdular.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bilindiği gibi insanlar pek ok şeyi ihtiyaçları doğrultusun da icat etmişlerdir mesela takvim gibi. bunun dışında tarihde bilndiğigibi pek çok takvim icat edilmiştir bunlarda bir de 12 hayvan takvimidir. bu takvimde bilindiği gibi 12 hayvanın her biri bir yılı temsil etmektedir. mesela maymun yılı gibi.
+ Yorum Gönder