+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Edebi eserleri etkileyen unsurlar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Edebi eserleri etkileyen unsurlar nelerdir
  Edebi eserleri etkileyen unsurlar kısa


  Yazılan her yazı, söylenen her söz edebi değer taşımaz. Bu bakımdan metinleri edebi metinler ve diğer metinler olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Edebi metnin kendine özgü bir dil anlayışı vardır. Herkesin kullandığı günlük dile yeni anlamlar yükleyerek ona bir üst dil özelliği kazandırır. Bireysel değerler, mecazlı ifadeler, yan anlamlar, ve yeni çağrışımlarla süslenen dil bambaşka bir yapıya kavuşur. Edebi metinlerde dil estetik ve şiirsel bir işlev kazanır.Edebi metin öğretmez, sadece düşündürür, hatırlatır, sezdirir. Edebi eser, sanat kaygısıyla yazılan kurmaca eserlerdir. Duygu, düşünce ve hayallerin insanda heyecan ve hayranlık uyandıracak şekilde anlatılmasıdır.Edebiyat ürünü sağlam düşünceli, güzel anlatımlı, özlü ve özgün olmalıdır. Zamanın süzgecinden geçebilmeli, insanları etkilemeli, toplum tarafından anlaşılmalı ve beğenilmelidir. Yazıldığı dönemim dil özelliklerini taşımalı, insanın duygu, düşünce ve hayallerini beslemelidir. Özenle kullanılmış, işlenmiş bir dil ve anlatımla oluşturulmalıdır ve her okunduğunda yeni anlamlar kazanmalıdır.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Edebî eserin, okuyanı etkilemesi, okurun düşüncelerine, duygularına ve hayallerine, açıklık, güzellik ve zenginlik katması gerekir.Bir edebî eser, okuycunun belleğinde yıllarca yaşamalı ve onu erdemli oluşumlara ulaştırmalıdır.
+ Yorum Gönder


edebi eserleri etkileyen unsurlar,  edebi eserleri etkileyen unsurlar nelerdir,  edebi eserlerin unsurları,  edebi eserlerin etkilendiği unsurlar,  edebi eserlerin etkilendigi unsurlar