+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Çağdaş Yaşantı Serbest Okuma Metni Değerlendirme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çağdaş Yaşantı Serbest Okuma Metni Değerlendirme
  Çağdaş Yaşantı Serbest Okuma Metni

  Atatürk’ün askerlik ve siyasi hayatı, başarılarla doludur. O, daha askerî lisedeyken vatan ve millet sorunlarıyla ilgilendi. Harp Okulunda okurken padişahın ülkeyi iyi yönetemediğini gördü. O yıllarda Osmanlı Devleti, girdiği her savaşta yeniliyordu. Türk milleti, baskı altında ve yokluk içinde yaşıyordu. Atatürk, vatanın ve milletin içinde bulunduğu bu duruma çok üzülüyor, kurtuluş çareleri arıyordu.
  Atatürk, 5. Ordu emrinde yüzbaşı rütbesi ile çalışırken arkadaşları ile birlikte Şam’da “Vatan ve Hürriyet” adında bir dernek kurdu. Bu derneği kısa sürede geliştirdi, başka şehirlerde şubelerini açtı. Atatürk, Selânik’teki 3. Orduya tayin edilince Vatan ve Hürriyet derneği, İttihat ve Terakki derneği ile birleşip büyüdü. İttihat ve Terakki derneğinin baskısıyla padişah 1908’de II. meşrutiyet yönetimini kurmak zorunda kaldı. Çanakkale Boğazı’ndan geçirtmedi.
  Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanınca İstanbul, düşmanlar tarafından işgal edildi. Yunanlılar, İzmir’e asker çıkarttı. Antalya ve Konya’yı İtalyanlar; Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’yı Fransızlar işgal etti. Rumlar Trabzon’da, Ermeniler Doğu Anadolu’da devlet kurmaya çalıştılar. Böylece Türk yurdu Anadolu, düşmanlar tarafından paylaşılıyor, Türk milletinin bağımsızlığı elden gidiyordu. Atatürk, yurdumuzu ve milletimizi, içinde bulunduğu bu kötü durumdan kurtarmak için 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktı. Samsun’dan Havza’ya, oradan Amasya’ya geçti. Yurdun her tarafına gönderdiği yazılarla Türk milletini savaşa hazırladı. Erzurum Kongresini topladı. Kongrede vatanın parçalanmaz bir bütün olduğuna, Türk milletinin, vatanı düşmanlardan temizleyinceye kadar çarpışmaya devam edeceğine karar verildi. Kurduğu düzenli ordunun başına geçti. Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak yeni bir Türk devleti kurdu.
  Atatürk’ün düşünce hayatı, akıl ve bilime dayanır. O, aklın ve bilimin kabul edemeyeceği hiçbir şeye inanmazdı. Doğruları, akılcı ve bilimsel yaklaşımlarla arayıp bulurdu. Atatürk, bu konuda şöyle dedi: “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir.” Akıl ve bilime inanan Atatürk, savaşı sevmezdi. Bunun için “Yurtta sulh, cihanda sulh.” ilkesini benimsedi. Vatanına, milletine zarar vermeyen her ülke ile dayanışma ve barış içinde yaşamak istedi. Başarılı bir asker olan, akıl ve bilime inanan, barışı seven Atatürk, çağdaş bir devlet kurdu. Biz, bugünkü çağdaş yaşantımızı Atatürk’e borçluyuz.
 2. Acil

  Çağdaş Yaşantı Serbest Okuma Metni Değerlendirme isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder