+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Deprem sırasında yapılması gereken doğru ve yanlış hareketler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Deprem sırasında yapılması gereken doğru ve yanlış hareketler
  Deprem sırasında yanlış bilgiler

  Deprem Sırasında ve Dprem Sonrasında Yapılması Gerekenlerr
  Maalesef 17 temmuz Marmara depremiyle bize acımasız yüzünü gösteren doğanın en yıkıcı özelliklerinden bir tanesi olan depreme artık farklı açıdan bakabiliyoruz.Depremle bilimsel yollarla mücadele edebileceğimizi ve insanların yaşamlarına mal olan bu doğa olayının tamamen tedbirsizlikten ileri geldiğini biliyoruz.Deprem öncesi gibi deprem sonrası alınması gereken tedbirler ve uyulması gereken kurallarda önemlidir.


  Deprem Sırasında Neler Yapmalıyız  Deprem Sırasında ve Sonrasında Dikkat edeceğimiz durumlar Hayatımızı Kurtaracaktır. Bu Bilgileri aklımızda tutalım ve Arkadaşlarımızla ve ailemizle paylaşalım.
  Deprem başladı ne yapmalıyım?
  1. Sakin olun.
  2. İçerdeyseniz, masa veya benzeri sağlam bir koruyucunun altına girin, başınızı saklayın ve hareket etmeyin. Pencerelerden ve cam eşyalardan uzak durun.
  3. Dışardaysanız, binalardan, ağaçlardan, telefon ve elektrik direklerinden uzak durun.
  4. Araçtaysanız, üst veya alt geçitlerden uzaklaşın, açık bir alanda durun ve aracınızdan çıkmayın.
  Depremden hemen sonra yapılması gereken en önemli şeyler nelerdir?
  1. Kendinizin ve bulunduğunuz yerdekilrin yaralanıp yaralanmadıklarını kontrol edin ve gereken ilk yardımı yapın.
  2. Ayakkabılarınızı giyin.
  3. Bulunduğunuz yerin emniyetli olup olmadığını kontrol edin. Gaz, su ve elktrikle çalışan herşeyi kapatın; bulunduğunuz yapının hasarını (baca yıkılmaları, duvar çatlakları ve temeldeki hasarları) kontrol edin ve artçı sarsıntılardan etkilenip etkilenmeyeceği konusunda belirlemelerde bulunun.
  4. Çevreye dağılan malzemeleri toplayın.
  5. Radyonuzu açın. Yetkililerin, hayati önem taşıyan, uyarı ve açıklamalarına aynen uyun.
  6. Acil durumlar dışında telefonunuzu kullanmayın
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Deprem fay hatlarına yakın olan yerlerde veya fay hatlarının üzerinde bulunan yerlerde meydana gelen şiddetli yer sarsıntılarıdır. bu yer sarsıntıları şiddetli olduğu gibi hafifde olabilmektedirlere. b unun dışında diyelim ki bu doğal afetle karşılaştınız o zaman yapmanız gereken emniyetli bir yer bulmak. ayrıca ondan önce de rafları dolapları ve bunlar benzer ağır şeyleri size zarar vermeden önce duvara iyice monte etmeniz gerekir.
+ Yorum Gönder