+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Eğitimin Ekonomik İşlevleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Eğitimin Ekonomik İşlevleri Nelerdir
  Eğitimin Ekonomik İşlevleri

  Eğitimin ekonomik işlevi, birey ve toplum açısından ayn ayn önemlidir. Birey ve toplumun biribirini tamamla*ması nedeniyle birlikte ele alınmaktadır. Eğitimin ekonomik işlevleri, birey ve toplum açısından şu şekilde ifade edilebilir:

  •Eğitilmiş bireyin kazancı ile Eğitilmemiş bireyin kazancı aynı değildir. Bireyin eğitimi ne denli uzun olursa kazancı da artmaktadır.

  •Bir iş yerinde eğitilmiş birey ile eğitilmemiş birey Toplumda bilimsel bilgi birikimi ve bilgilerin teknolojiye uygulanması ekonomik büyüme sağlar. Bilgi birikimi eğitimle sağlanır.

  ♦Ekonomik kalkınma için yeterli sayıda nitelikli insangücüne gereksinim vardır. Nitelikli işçi, doktor, mühendis gibi.

  ♦Eğitim aracılığıyla geliştirilen, toplumsal davranışlar kalkınmayı hızlandırır. îş yerini benimseme, sevme, gelişme gereksinimini hissetme kalkınmada etkendir.

  Demokras eğitilmiş toplumlarda gerçekleşir. Yukarıdaki ilkeler eğitimin ekonomik değerini kanıtlamaktadır. Bu nedenle ekonomistler, yöneticiler eğitimi kalkınmanın önemli bir etmeni olarak ele alır. Hızlı kalkınmanın olabilmesi için eğitilmiş bireylerin her alanda (tarım, sanayi, hizmet) sayısının artması gerekliliği tartışmasız kabul edilmektedir.
 2. Acil

  Eğitimin Ekonomik İşlevleri Nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder