+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Omurgasızlarda dolaşım sistemleri nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Omurgasızlarda dolaşım sistemleri nasıldır
  Omurgasızlarda dolaşım sistemleri


  A-Süngerlerde
  :Özelleşmiş dolaşım sistemi bulunmaz.Porlar ve kanallar içerisinde silli hücrelerin sil hareketi ile dolaşan ortam suyu dolaşım sisteminin görevini üstlenir.
  B-Hidralarda: Özelleşmiş dolaşım sistemi bulunmaz.Sindirim boşluğu aynı zamanda dolaşım sisteminin görevini üstlenir.
  C-Planaria da: Özelleşmiş dolaşım sistemi bulunmaz.Sindirim boşluğu aynı zamanda dolaşım sisteminin görevini üstlenir.

  E-Toprak solucanlarında:Kapalı dolaşım sistemi görülür.7 ile 11 segmentlerde ki halkasal damarlar kasılıp gevşeme hareketleri ile kalp ödevi görür.Sırtta arkadan öne ,karında ise önden arkaya kan taşıyan iki büyük damar ve bunlara bağlı daha küçük damarlar ile kılcallardan oluşmuş bir sistemdir.Taşıma sıvısı pigment bulundurur ve gaz taşınımında rol alır.
  F-Yumuşakçalarda:Açık dolaşım görülür.5-7 odacıklı kalp ve buna bağlı kısa atar ve toplar damarlardan oluşmuştur. Taşıma sıvısında taşıyıcı pigmentler bulunur ve gaz taşınımındada rol alır.
  G-Böceklerde: Açık dolaşım görülür.5 odacıklı bir kalp ve buna bağlı atar damardan meydana gelmiştir.Taşıma sıvısı gaz taşınımında rol almaz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Omurgasız canlılarda genel olarak açık dolaşım görülmektedir. ancak bazı omuırgasızlar da kapalı dolaşımda görülmektedir. bunu dışında sünger ve sölenter gibi canlılarda ise dolaşım sistemi görülmemektedir.
+ Yorum Gönder