+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Gözlem yoluyla öğrenmenin davranışa etkisinin çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gözlem yoluyla öğrenmenin davranışa etkisinin çeşitleri
  Gözlem yoluyla öğrenmenin davranışa etkisi kaç çeşittir ?


  a)
  Model alma yoluyla öğrenme etkisi: Bir modelin davranışını gözleme yoluyla yeni davranışlar öğrenebilir.


  b)Engelleyici – destekleyici etki:
  Gözlemcinin aynı davranışı yapan bir modelin cezalandırıldığını görerek, davranışlarını bastırmasıdır. Ör: parmak kaldırmadan söze giren öğrenciye öğretmen kızarsa, diğerleri tırsar ve parmak kaldırmadan konuşmaktan çekinirler.(engelleyici etkiye örnek).. Makyaj yapan bir öğrenci bunun için ikaz almazsa, diğer öğrencilerde gaza gelir ve makyaj yapmak için güdülenir. Bu durum destekleyici etki oluşturur.


  c)
  Tepkiyi kolaylaştırıcı etki: Modelin davranışı, gözlemcinin daha önceden kazandığı bir davranışın ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Ör: Bir konuşma sırasında bir kişi alkışlamaya başlarsa, büyük olasılıkla diğerleri de ona katılır.


  d) Çevreye ilgiyi arttırıcı etki: Bu etki, gözlemcinin dikkatini modelin çevresindeki bir nesneye yöneltmesini sağlamaktadır. Gözlemcinin bir nesneyi kullanması gerektiğinde, o büyük olasılıkla modelin kullandığı nesneyi seçmektedir.


  e) Duygu yoğunlaştırıcı etki:
  Bu etki, modelin duygularının gözlemcinin duygularında yarattığı değişikliklerdir. Modelle, gözlemcinin yaşadığı duygu yoğunluğu ve niteliği aynı olmayabilir.
 2. Acil

  Gözlem yoluyla öğrenmenin davranışa etkisinin çeşitleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder